U Evropi sve više vukova: Ukida im se status strogo zaštićene vrste

Vukovi, odnosno njihov status, u Evropi su već dosta dugo goruća tema, a kreatori politike su vagali šta je veće - šteta ili korist od mera zaštite koje se odnose na ove divlje životinje. Ipak, kako se broj vukova na starom kontinentu konstantno uvećavao, lideri su prelomili - ukida im se status strogo zaštićene vrste.

Dominik Kindermann / imago stock&people / Profimedia U Evropi je sve više vukova, pa im se ukida status strogo zaštićene vrste

Savet Evrope otvara put uvođenju strožih mera protiv vukova dok njihov broj konstantno raste u nekoliko zemalja članica.

Nadležni odbor je odobrio predlog zemalja članica bloka za smanjenje zaštićenog statusa vukova.

Međutim, zakon tek treba izmeniti pre nego što se to može primeniti u nekim državama članicama.

Ubijaju sve više domaćih životinja

Prema podacima EU, broj vukova u Evropi gotovo se udvostručio u roku od 10 godina. Broj domaćih životinja, uglavnom ovaca i koza, koje su ubili vukovi procenjuje se na najmanje 65.500 godišnje.

Savet Evrope nezavisan je od EU, dok njegovih 50 članica uključuje države članice unije, kao i zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva i Turske.

Telo je odgovorno za zaštitu ljudskih prava, ali je takođe odgovorno i za poštivanje Bernske konvencije, međunarodnog ugovora usvojenog 1979. godine za zaštitu divljih životinja i biljaka.

Vuk je dugo bio strogo zaštićena vrsta

Prema tom ugovoru vuk se pre smatrao "strogo zaštićenim".

To je značilo da države moraju da preduzmu mere za očuvanje vukova i da nisu smeli biti  namerno ubijani.

Nakon duge rasprave, zemlje članice Evropske unije u septembru su podnele zahtev da se status vuka sa "strogo zaštićen" smanji na "zaštićen".

Premda bi to još uvek uključivalo stroga pravila, tada bi bilo lakše loviti problematične vukove pod određenim okolnostima.

(M.A./EUpravo zato/index.hr)