Na samitu EU i Ujedinjenog Kraljevstva u Londonu najavljeno da će britanski putnici moći da koriste elektronske pasoške kontrole (e-gejtove) prilikom ulaska u EU. To će, međutim, biti moguće tek od oktobra, a moguće i tek od 2026. godine.
To u praksi znači da građani Velike Britanije kada putuju unutar Evropske unije više neće čekati u redovima sa građanima ostalih trećih zemalja, već će imati prednost poput samih građana EU.
Britancima problem, međutim, predstavlja što to neće još uvek biti realizovano. U tekstu dogovora, koji je postao javan tek nakon što je sporazum predstavljen, stoji da će građani Velike Britanije moći da koriste e-gejtove kada u EU bude uveden novi sistem kontrole ulaska i izlaska (EES). Međutim, taj sistem startuje tek u oktobru ove godine i biće postepeno uveden tokom narednih 18 meseci – do aprila 2026.
Premijer Kir Starmer izjavio je u parlamentu da ovaj dogovor predstavlja "triling" velikih međunarodnih sporazuma, uz one sa SAD i Indijom, i da je povratak Britanije na globalnu scenu simbolično potvrđen.
"Ova saradnja pomaže britanskim turistima, koji će moći da koriste e-gejtove pri putovanju u Evropu, čime će se okončati duga čekanja na pasoškoj kontroli", rekao je Starmer, dodajući da se nada da će nova pravila početi da važe "što je pre moguće".
Ali, udruženje britanskih turističkih agencija (ABTA) upozorava da dogovor neće imati nikakav efekat ovog leta, i da se čeka i zvanična potvrda svake pojedinačne zemlje EU o tome kada će prestati sa pečatiranjem pasoša Britanaca.
Trenutno, na pojedinim aerodromima – poput onih u Portugalu – britanski državljani već mogu da koriste e-gejtove, ali im pasoši i dalje moraju biti fizički pečatirani, zbog postbregzit pravila koja ograničavaju bezvizni boravak u EU na 90 dana u periodu od 180 dana.
Tri scenarija
Iz ABTA-e navode tri scenarija: neke zemlje potpuno zabranjuju korišćenje e-gejtova za Britance, druge to dozvoljavaju selektivno, na osnovu procene graničnih službenika, dok treće već sada dozvoljavaju njihovu upotrebu — ali i dalje uz obavezno pečatiranje pasoša. Sve to bi moglo da se promeni tek kada EES u potpunosti proradi.
Starmer tvrdi da je "pozvao zemlje članice EU" da omoguće Britancima upotrebu e-gejtova što pre. "Više ne postoje prepreke, i očekujem da se to ubrza," rekao je on.
Međutim, liderka konzervativaca Kemi Badenoh optužila ga je za preuveličavanje.
"Premijer se hvali da će Britanci izbeći redove na aerodromima zahvaljujući e-gejtovima, ali to nije tačno. Neke zemlje to već dopuštaju, a ovaj dogovor ne garantuje ništa – svaka članica odlučuje za sebe".
Ipak, izvori bliski vladi tvrde da i sama mogućnost prolaska kroz e-gejtove, čak i uz pečatiranje pasoša, predstavlja napredak — jer se Britanci time izdvajaju iz reda sa ostalim građanima trećih zemalja koji zahtevaju dodatne provere, što u špicu može značiti višesatna čekanja, naročito u Madridu, Parizu ili Rimu.
"Najveći efekat će biti kad se ukine pečatiranje, ali već sada otvaranje e-gejtova za Britance donosi olakšanje," rekao je jedan izvor iz vlade.
Iz Evropske komisije poručuju da će uvođenje EES-a otvoriti mogućnost za sve građane koji nisu iz EU – uključujući Britance – da koriste e-gejtove, čime će se povećati protočnost na granicama. Španska vlada je već potvrdila da će Britanci moći da koriste elektronske kapije na španskim aerodromima čim sistem bude u funkciji.
U okviru EES-a, svi posetioci izvan EU – bilo da putuju turistički ili poslovno – moraće da daju biometrijske podatke (otisci prstiju i fotografiju) prilikom ulaska u šengensku zonu. Svaki sledeći ulazak proveravaće te podatke i, ako je sve u redu, pasoška kontrola neće biti potrebna.
Sistem još nije operativan, ali aerodromi i luke – uključujući i Dover i Folkston – pripremaju opremu za skeniranje čim EES bude pušten u rad. Do sada je uvođenje tri puta odlagano, između ostalog zbog Olimpijskih igara u Parizu i tehničkih problema s bazama podataka.
(EUpravo zato)