Ko ne kupi kartu makar tri dana ranije, plaća duplo! Venecijanska turistička taksa od minimum 5 EUR se vraća

Gradske vlasti se i dalje nadaju da će ta šema, koja je prošle godine donela neočekivanih 2,4 miliona evra, pomoći u borbi protiv prekomernog turizma

Naplaćivanje ulaza turistima u Veneciji Foto: giocalde/Shutterstock

Ulaznica za Veneciju se ponovo uvodi, a glavna novina ove godine jeste to što će turisti koji u poslednjem trenutku odluče da posete grad – platiti duplo više.

Venecija je prošle godine postala prvi veliki turistički grad na svetu koji je uveo naplatu ulaska, u pokušaju da obeshrabri jednodnevne posete u najprometnijim periodima. Iako ova mera nije značajno smanjila broj turista, donela je čak 2,4 miliona evra u gradski budžet – znatno više od očekivanog. Vlasti Venecije i dalje veruju da bi ova inicijativa mogla da pomogne gradu, koji se nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine, da se izbori sa problemom masovnog turizma.

Taksa i dalje iznosi 5 evra, ali će oni koji kartu kupe tri dana ili manje pre dolaska morati da plate 10 evra. Takođe, broj dana kada se naplata primenjuje proširen je na 54 datuma – uglavnom vikendima između 18. aprila i 27. jula – skoro duplo više nego prošle godine. Plaćanje se odnosi na vremenski period od 8:30 do 16 časova.

Turisti koji plate dobijaju QR kod koji moraju da pokažu kontrolorima na glavnim ulazima u grad, poput železničke stanice Venezia Santa Lucia.

Ako noćite, ne plaćate

Oni koji noće u Veneciji oslobođeni su plaćanja takse, kao i deca mlađa od 14 godina i turisti iz šire regije Veneto, odakle i dolazi najveći broj jednodnevnih posetilaca. Ipak, čak i oni koji imaju rezervisan smeštaj moraju da se registruju na sajtu.

Karta za Veneciju iznosi 5 evra Foto: RaffMaster/Shutterstock

Prošla godina oborila je rekord kada je reč o broju turista koji su prenoćili u istorijskom centru Venecije – bilo ih je preko 3,9 miliona. Ipak, ukupan broj poseta godišnje dostiže i do 30 miliona, a većina dolazi samo na dan.

Prema pisanju lokalnog portala Venezia Today, više od 35.000 jednodnevnih turista već je rezervisalo kartu za ovu godinu.

Simone Venturini, gradski sekretar za turizam, izjavio je da "ne postoji čarobni štapić" za rešavanje problema koji pogađa mnoge evropske gradove, ali da ovaj sistem naplate "predstavlja konkretan i inovativan alat" za analizu podataka i upravljanje turističkim tokovima.

"Biće to dug proces, ali prvi put ćemo imati tačne podatke, a ne samo procene, o tome kako masovni turizam utiče na grad. Naš cilj je da podstaknemo kvalitetniji turizam – ljude koji ostaju duže, poštuju grad i žele dublje da ga dožive", rekao je on.

Dodao je i da je cilj da se uspostavi bolji balans između prava onih koji žive u Veneciji i onih koji žele da je posete.

Neki misle da se nije promenilo ništa

Dok su turisti prošle godine uglavnom prihvatili ovu taksu, među stanovnicima je izazvala dosta negodovanja. Mnogi smatraju da bi održiviji pristup bio da se fokus prebaci na goste koji ostaju duže – kroz ograničavanje kratkoročnog iznajmljivanja i unapređenje uslova za lokalno stanovništvo, koje je 2022. godine prvi put palo ispod 50.000 ljudi.

Jedan od najglasnijih kritičara ovog sistema, gradski odbornik iz opozicije Đovani Andrea Martini, rekao je: "Nije se ništa promenilo. Broj turista se čak povećao. Poslednjih dana smo preplavljeni."

Iako nije bilo novih protesta, stanovnici negoduju i zbog pokušaja da se turisti usmere ka manje poznatim delovima grada.

"Mera možda smanjuje pritisak na centralne delove, ali zato stvara nervozu među onima koji žive u tim mirnijim krajevima. Za nas koji ovde živimo, postaje sve teže", zaključuje Martini.

(EUpravo zato)