Bez sukoba i svađa: Dve evropske zemlje su podelile malo ostrvo neravnom linijom, i postoji zanimljiv razlog

Da li je ovo najneobičnija i najpristojnija granica na svetu?

Youtube/Screenshot/ Joseph Holman OG7D (OG0D, OJ0D, and AD7D) Market ostrvo

Površina: 0,03 kilometra kvadratna. Dužina 350 metara, širina 150 metara. Po ovim opštim karakteristikama, ostrvo Market nije ni po čemu posebno, niti bi zaslužio svetsku pažnju. Međutim, ipak je ima, i to zbog neobične granice koja prolazi preko njega.

Ostrvo se nalazi u Baltičkom moru, polovina pripada Finskoj, a duga polovina Švedskoj. Granica nije ravna linija, već neobičan oblik koji neki upoređuju sa siluetom labuda. Dve zemlje su civilizovano odlučile da ga ovako podele, bez sukoba i svađa, a sve zbog istorije svetionika koji se nalazi na ostrvu.

Ostrvo je tačno na granici

Ostrvo Market se nalazi u delu Baltičkog mora kroz koji prolazi međunarodna granica između Finske i Švedske, kao logična prava linija. Ali linija podele na njoj je sve samo ne ravna.

Počinje u sredini, zatim ulazi na kopno u delu prema Finskoj, pa se vraća i okružuje svetionik na švedskom delu, pa se ponovo "spušta" ka logičnoj sredini. Najmanji ravni delovi granice na ostrvu dugački su svega nekoliko metara. Odakle dolazi ova neobična podela?

Svetionik na švedskoj polovini

Veći deo 19. veka Finska je bila pod kontrolom Ruske imperije, objašnjava sajt Map Nerd. Ostrvo Market predstavljalo je ozbiljnu opasnost za brodove, pa su Rusi tu izgradili svetionik 1885. U to vreme, ostrvo se smatralo ničijom zemljom i niko nije mario gde je svetionik izgrađen. Jednostavno su ga izgradili na najvišoj tački ostrva, koja nije posebno impresivna.

Kasnije, kada su Švedska i Finska stekle nezavisnost i krenule da definišu svoje granice, ispostavilo se da se svetionik nalazi na švedskoj polovini ostrva. Švedska i Finska su htele da ravnopravno podele ostrvo, ali takođe nisu želele da pokvare svoju urednu pomorsku granicu, što bi zakomplikovalo prava na ribolov.

Obe države dobijale tačno po polovinu ostrva

Rezultat je današnja granica, ocrtana oko svetionika koji, prema geografskoj lokaciji, pripada Finskoj, i "neravni" deo teritorije na finskoj polovini koja je poštenom razmenom pripala Švedskoj. Obe nacije su dobile tačno polovinu ostrva, uz zadržavanje svojih morskih granica i ribolovnih područja. Map Nerd takođe navodi da je švedski deo ostrva, to malo područje usred Baltika, administrativno podeljen na dve županije.

Ostrvo je nenaseljeno, svetionik je automatizovan

Ostrvo Market je nenaseljeno, a svetionik je od tada automatizovan. Ali može se posetiti, a zapravo je postala jedna od omiljenih lokacija radio-amatera. Ali, u stvari, tamo vas neće čekati ništa posebno. Nema graničnog prelaza, granica se vidi samo u rupama izbušenim u steni. S obzirom na to da je more na ovom području prilično jako, predstavnici dve zemlje se vraćaju na ostrvo svakih nekoliko godina da provere da li je granica i dalje ravna i pravedna ili je ostrvo promenilo oblik.

(EUpravo zato/Putni kofer)