Njihov pasoš je sada najjači u Evropi! Kako im je to pošlo za rukom?

U prvih 20 zemalja na listi koja rangira jačinu pasoša, čak ih je 18 evropskih.

Alessandro RAMPAZZO / AFP / Profimedia Pasoška kontrola na aerodromu u Finskoj

Singapur je zadržao prvo mesto na rang-listi najsnažnijih pasoša na svetu, nakon što je prethodno skinuo Španiju s vrha. Međutim, u decembru 2024. na drugo mesto iznenađujuće se popeo novi kandidat – Finska.

Finska je zabeležila značajan uspon, skočivši sa 13. mesta u 2023. i 7. mesta početkom 2024. godine, čime je prestigla Španiju.

VisaGuide.World rangiranje smatra se jednim od najpouzdanijih u industriji putovanja, uz Henley Passport Index.

Kompanija ocenjuje 199 zemalja i teritorija širom sveta, bazirajući rezultate na faktorima kao što su bezvizni pristup, e-vize i globalna mobilnost.

Koristeći sopstveni sistem bodovanja Destination Significance Score (DSS), svakom pasošu dodeljuje jedinstvenu vrednost, iako DSS nije javno prikazan u rangiranju.

Prema ovom sistemu, singapurski pasoš je zvanično najsnažniji na svetu sa ocenom od 91,27 od mogućih 100, prema podacima iz decembra 2024.

Finska zauzima drugo mesto sa ocenom 90,88, dok je Španija na trećem mestu sa 90,87. Na četvrtom i petom mestu nalaze se danski i italijanski pasoši, sa ocenama od 90,63 i 90,58.

Za Evropu generalno stižu dobre vesti, jer se u prvih 20 zemalja nalazi samo još jedna van kontinenta – Japan, koji zauzima 8. mesto, nakon skoka sa 15. mesta u septembru prošle godine.

Wavebreakmedia Ltd UC24 / Alamy / Alamy / Profimedia  Putovanje

Malta, Francuska, Austrija i Mađarska zaokružuju prvih deset.

Kako VisaGuide.World rangira pasoše?

Četiri puta godišnje VisaGuide.World objavljuje rangiranje pasoša na osnovu broja destinacija koje vlasnici pasoša mogu posetiti bez vize.

Henley Passport Index koristi sličan pristup, ali još nije objavio rangiranje za ovaj kvartal.

VisaGuide.World razmatra dodatne faktore, uključujući tip ulazne politike svake zemlje za određeni pasoš, kao što su bezvizni ulazak, elektronska autorizacija putovanja (ETA), viza po dolasku, e-vize, vize odobrene u ambasadama, putovanje bez pasoša ili zabrana ulaska.

Sledeće rangiranje bi moglo značajno da se promeni zbog uvođenja Entry/Exit System (EES) i ETIAS sistema viza za pojedine zemlje van EU, kao i zbog uvođenja ETA sistema u Velikoj Britaniji.

DSS takođe dodeljuje bodove na osnovu BDP-a zemlje, globalne moći i razvoja turizma. Međutim, nisu svi kriterijumi jednako vrednovani. Bezvizni pristup zemlji sa visokim DSS donosi više bodova nego ulazak u zemlju sa niskim DSS.

Zbog činjenice da DSS svake zemlje nije javno objavljen, moguće je da i drugi faktori utiču na rezultate indeksa.

Zašto je Finska napredovala na rang-listi?

Finska je prestigla Španiju zahvaljujući većem broju destinacija na koje njeni građani mogu putovati u potpunosti bez pasoša – 45 u poređenju sa 43.

Sve evropske zemlje iz top 20 imaju visok broj destinacija za putovanje bez pasoša, za razliku od Singapura i Japana, zahvaljujući postojanju Evropske unije i Šengenskog prostora.

Za građane EU, putovanje samo uz ličnu kartu čini slobodu kretanja jednostavnijom.

Kada je u pitanju putovanje uz obavezan pasoš, ali bez viza, vlasnici španskih pasoša sada mogu putovati bez vize u manje destinacija – sa 160 zemalja i teritorija taj broj je pao na 108. Čini se da je ovo opšti trend. Vlasnici singapurskih pasoša ranije su mogli posetiti 164 destinacije bez vize, dok je taj broj sada smanjen na 160. Kada je Finska u pitanju, taj broj je 107 zemalja.

Razlozi za ove promene nisu eksplicitno navedeni u rangiranju, ali se brojke redovno menjaju zbog diplomatskih odnosa, međusobnih politika viza i političko-ekonomske stabilnosti zemalja i teritorija.

(EUpravo zato/Euronews)