Još jedan grad se bori protiv turista: Bahate stanodavce će juriti i veštačka inteligencija

Gradonačelnica Firence Sara Funaro najavila je da će povećati naknadu za odvoz smeća ljudima koji iznajmljuju više od četiri stambena objekta, u pokušaju da obeshrabri kratkoročno iznajmljivanje i posledično pražnjenje centra grada usled prekomernog turizma.

Antonio Balasco / imago stock&people / Profimedia Firenca je jedan od posećenijih evropskih gradova i lepo je posetiti je u bilo koje doba godine. Jesen je možda ipak najidelanije za posetu ovom istorijskom gradu

Firenca je jedan od najposećenijih gradova Evrope koji je popularan zbog svog kulturno-istorijskog značaja. Kao takav, privlači turiste iz celog sveta, a u poslednje vreme, to je počelo da stvara probleme lokalcima. 

Zato se i ovaj grad, da bi zaštitio stanovnike koji se ne bave turizmom, odlučio na mere kojim bi ograničio ili bar ublažio posledice kratkoročnog iznajmljivanja stanova i kuća.

Novim najavljenim merama Firenca namerava da se od prikupljenih sredstava koje će dobiti od ovih globa, stvori fond koji će se koristiti za smanjenje naknade za stanovnike, kazala je gradonačelnica Firence, Sara Funaro u intervju za list Repubblica Firenze o naknadi za kratkoročno iznajmljivanje na platformama poput Airbnb-ja.

"Izdala sam nalog sektorima da rade na tome kako bi se napravila razlika u naknadi za odvoz smeća za domove koji se koriste za stanovanje i, s druge strane, za one koji se koriste za turizam i iznajmljivanje", rekla je Funaro.

Ona je naglasila da sada oni koji upravljaju sa 600 stanova plaćaju istu naknadu kao i jedna porodica, a to, kako je kazala, nije ispravno i nije fer.

"Nacionalno zakonodavstvo nam omogućava da delujemo kad je reč o onima koji iznajmljuju više od četiri stana", kazala je gradonačelnica.

Kako bi se pronašli takvi vlasnici, gradonačelnica Funaro kaže da postoji nacionalni identifikacioni kod i baze podataka.

"Tu je i veštačka inteligencija. Pronaći ćemo način. Oni koji iznajmljuju četiri ili više stana na portalima moraju da plaćaju veću veću naknadu. A tim novcem ćemo oformiti fond za smanjenje naknade onima koji objekte koriste kao stambeni prostor."

Govoreći o kratkoročnom iznajmljivanju, Funaro se fokusirala i na kutije za ključeve, koje je nazvala "sigurnosnim problemom".

"Oni su i estetski problem pored toga. Videla sam ih pričvršćene za alke na istorisjksi važnim zgradama, što je neprihvatljivo. Pre svega moramo da učinimo sve da identifikujemo stanove za stanovanje od onih za turizam", zaključila je ona.

Firenca nije prvi italijanski grad koji je odlučio da se obračuna sa nesavesnim stanodavcima, to je u više navrata i sa više mera do sada učinila i Venecija.

(M.A/EUpravo zato/index.hr)