Zamena za Fontanu di Trevi u Rimu izgleda neverovatno! Zbog restauracije, novčić ćete bacati na drugom mestu

Kada ste u Rimu, poseta Fontani di Trevi je obavezna. Bacanje novčića u vodu je tradicija. Međutim, jedno malo iznenađenje za turiste: fontana je suva – pa gde baciti novčiće?

Cecilia Fabiano/LaPresse ceciliafabiano

Milioni ljudi svake godine bacaju novčiće u monumentalnu Fontanu di Trevi u Rimu. Prema popularnom verovanju, tako će se jednog dana vratiti u Večni grad. Međutim, fontana je nedavno ispražnjena zbog vanrednih radova na njenoj obnovi. Pa gde onda baciti novčiće? Kako bi turistima omogućila bacanje novčića, gradska uprava je postavila privremeni bazen.

Samo nekoliko sati nakon što je postavljen pravougaoni bazen na stepenicama ka Fontani di Trevi, na njegovom dnu se već našlo mnogo novčića. Turisti su se gurali iza ograda postavljenih pre skoro mesec dana da ograniče pristup donjem delu fontane i bacali svoje novčiće u vodu.

Ovo je izazvalo raznolike reakcije na mrežama.

Valentina Stefanelli/LaPresse/Sh / Shutterstock Editorial / Profimedia 

"Zamislite da letite nekoliko sati avionom do Rima da vidite Fontanu di Trevi, a onda se nađete iza ograde ispred bazena za brčkanje," našalio se jedan korisnik. Drugi korisnik se našalio na Iksu: "Kakva je to glupost? Izgleda kao bazen na naduvavanje".

Restauracija povodom Svetog jubileja 2025. godine

Početkom oktobra grad Rim započeo je radove na obnovi Fontane di Trevi. Kao prvi korak, ceo donji deo fontane ograđen je ogradama i trakom. Rimska znamenitost će biti osvežena za Sveti jubilej 2025. Pristup će ostati ograničen kao deo pilot projekta za sprečavanje prevelike gužve oko fontane.

Valentina Stefanelli/LaPresse/Sh / Shutterstock Editorial / Profimedia 

Vatikan će naredne godine proslaviti jubilarnu "Svetu godinu", koja se proslavlja svakih 25 godina, a tad se očekuje da će u taj grad-državu doći najmanje 35 miliona turista iz celog sveta.

Takozvani "Giubileo" (Jubilej) slavi se od pre 1.300 godina. Uveo ju je papa Bonifacije VIII, proglasivši je godinom jubileja kada se "približava svetlost Božja" i kada se u Rim okupljaju katolički hodočasnici iz celog sveta. Poslednji jubilej održan je pre 25 godina, kada je tadašnji papa Jovan Pavle Drugi u glavnom gradu Italije dočekao oko 20 miliona turista, zapravo katoličkih vernika koji su došli u Vatikan da se pomole i ispovede. Prema katoličkoj tradiciji, ulazak kroz "sveta vrata" bazilike Svetog Petra uz molitvu, ispovest i primanje evharistije ili pričešća donosi oproštenje grehova.

Plan je i da se postavi povišena staza koja će omogućiti posetiocima da se približe spomeniku, a koja će takođe služiti gradskim vlastima za praćenje toka turista pre nego što se uvede ulazna taksa od dva evra. Restauracija će koštati oko 300.000 evra.

Fontana di Trevi je jedno od najpoznatijih mesta u Rimu. Područje oko monumentalne fontane, koja je izgrađena u 18. veku, uvek je prenatrpano. Turisti se okupljaju oko pijace ispred i bazena od jutra do večeri. Bacanje novčića je klasičan ritual: turisti posebno bacaju novčiće unazad preko ramena u vodu – veruje se da to donosi sreću i vraća posetioca u Rim.

Do 1,5 miliona evra godišnje

Radnici redovno vade sitniš iz fontane. Tokom 2022. godine, prikupljeno je 33 tone novčića, ukupne vrednosti od skoro 1,5 miliona evra. U 2023. prikupljeni iznos premašio je milion i po evra.

Cecilia Fabiano/LaPresse 

Grad Rim je 2006. godine odlučio da novac iz fontane pripada gradu, kako piše časopis "Travelbook". Sav novac se donira Caritasu (Caritas je socio-humanitarna organizacija Katoličke Crkve).

(EUpravo zato)