Radnicima za dobro jutro daju alkotest: "Bilo je slučajeva da su pijani dolazili na posao"

I dok su u Berovu ova pravila trenutno samo na papiru i istaknuta na vidnom mestu radi "zastrašivanja", neki ih već primenjuju.

JENS KALAENE / AFP / Profimedia

Uputstvo za alkotestiranje svakog jutra dočekuje radnike Javnog komunalnog preduzeća (JPKR) "Usluga" u Berovu u Severnoj Makedoniji. U obaveštenju piše da zaposleni mogu da budu testirani da li su na posao došli pijani ili ne, i da se mogu suočiti sa posledicama.

Berovo, grad poznat po berovskom siru i rakiji koji se nalazi u istočnom delu zemlje uz granicu s Bugarskom, nije jedini u kojem su se odlučili na ovakav potez, barem na papiru, za uspostavljanje reda i discipline među zaposlenima. Kao praksa to postoji i u javnim preduzećima u drugim gradovima, u državnim preduzećima, kao i u nizu preduzeća u privatnom sektoru, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO) objavljenom ove godine, u Severnoj Makedoniji svaki stanovnik stariji od 15 godina popije 4,6 litara alkohola godišnje. Međutim, u poređenju sa drugim zemljama Zapadnog Balkana, građani Makedonije konzumiraju najmanje alkohola.

Strahuju od testiranja

Komunalno preduzeće Berovo je uputstvo ,istaknuto na ulaznim vratima, donelo još u maju prošle godine, ali ga do sada u praksi nisu sproveli. Kako kaže direktor Ilija Runtevski, cilj im je da psihološki utiču na zaposlene da ne dođu pod dejstvom alkohola.

"Do sada nemamo uzet ni tester, namera nam je bila da psihološki utičemo na radnike, da imaju neki strah da ih možemo testirati", kaže direktor preduzeća "Usluga" Ilija Runtevski za RSE.

Svrha alkotestiranja, kako piše i u samom uputstvu na ulaznim vratima, jeste "povećanje sigurnosti i zdravlja zaposlenih".

Testiranje se može primeniti na svakog zaposlenog, počevši od ljudi koji rade u kancelariji, do onih na terenu zaduženih za javnu čistoću i zbrinjavanje otpada – kategoriju zaposlenih, za koju i rukovodstva javnih preduzeća u drugim gradovima, najviše sumnjaju su da bi mogli biti pod uticajem ili konzumirati alkohol tokom radnog vremena.

Kažnjavanje sa 30 posto plate, raspoređivanje na niži nivo i otkaz su moguće kazne.

Alkotestiranje i dva puta dnevno

I dok su u Berovu ova pravila trenutno samo na papiru i istaknuta na vidnom mestu radi "zastrašivanja", neki ih već primenjuju. Takav je slučaj sa Makedonskom Kamenicom.

Kako navodi tamošnji direktor, odlučili su se da uvedu alkotestiranje jer je bilo perioda u kojem su zabeležili da su neki zaposleni bili pod uticajem alkohola ili pili tokom radnog vremena.

"Odlučili smo da uvedemo ovu praksu kako bismo uspostavili red i disciplinu i bili smo jedni od retkih koji su to učinili. Bilo je slučajeva da su bila otkrivena lica pod dejstvom alkohola, za šta su vođeni odgovarajući disciplinski postupci", kaže Vlatko Dimitrovski, direktor Javnog preduzeća "Kamena reka" u Makedonskoj Kamenici.

Otprilike godinu dana testirali su zaposlene i na početku i na kraju radnog vremena. Ali nakon što su pre nekoliko meseci promenili radno vreme zbog boljeg funkcionisanja i radnici idu na posao u različito vreme, nastavili su da rade alkotestove, ali nasumično.

Alkotestiranje nije retka praksa ni u privatnom sektoru, dodaje se.

Radnik pobegao kroz prozor

Alkotestiranje kod poslodavca nije nepoznato ni sudovima. Jedan od njih je u sporu u kojem je bila tužena REK Bitola, podružnica državnih Elektrana Severne Makedonije (ESM).

Prema presudi Apelacionog suda u Bitoli iz novembra 2022. godine, koja je javno dostupna, radnik pred penziju uhvaćen je pijan i izbačen sa posla, nakon čega je podneo tužbu jer je smatrao da je otkaz bio nezakonit. Osnovni sud u Bitoli je prvobitno presudio u njegovu korist, ali je žalba kasnije preinačila presudu u korist REK-a Bitola.

U detaljima presude da je navedeno da je pri kraju smene, kada se zaposleni vratio sa terena, zatraženo da uradi alkotest, ali je on u startu odbio i čak pobegao kroz prozor kancelarije.

Međutim, na kraju je pristao na test i aparat je pokazao prisustvo 1,52 promila alkohola u krvi.

Prema onome što se vidi iz presude, zaposleni nije negirao da je bio pod dejstvom alkohola, već je pokrenuo sudski postupak jer smatra da je mera prestroga u poređenju sa drugim istim slučajevima, kao i zbog toga što u rešenju o otkazu nije bilo naveden dogovor o sporazumnom raskidu radnog odnosa, zbog formalnih propusta u zapisniku o alkotestiranju i tako dalje, što je prvostepeni sud uvažio i presudio u korist zaposlenog.

Međutim, Apelacioni sud se nije složio i smatrao je da odluka nije nezakonita i da se iz nje jasno vidi o kom se zaposlenom radi, te da je dokazano da je bio pod dejstvom alkohola.

Mogućnost da se dobije otkaz zbog prisustva alkohola ili, na primer, odbijanja alkotestiranja ili testiranja na drogu sastavni je deo gotovo svih ugovora o radu.

(EUpravo zato/Radio Slobodna Evropa)