Zemlje članice Evropske unije su zvanično usvojile sporazum o usaglašenoj direktivi o radu digitalnih platformi koja treba da obezbedi efikasnu zaštitu platformskih radnika.
Države članice će imati rok od dve godine da u svoja nacionalna zakonodavstva ugrade odredbe nove direktive, piše UGS Nezavisnost.
Pozdravljajući odluku Saveta, Evropska konfederacija sindikata (EKS) je pozvala države da požure sa implementacijom direktive o digitalnim platformama u svoje pravne sisteme.
Nova direktiva EU će pomoći da se pravilno odredi radno pravni status ljudi koji rade za platforme, da li ih treba smatrati samozaposlenim ili zaposlenima, omogućavajući im da ostvare sva radna prava kao i stalno zaposleni.
Države članice će morati da ustanove pretpostavku zaposlenja u koja će se aktivirati kada se utvrde činjenice o karakteru radnog angažmana platformskih radnika, a direktiva će učiniti transparentnijim korišćenje algoritama u upravljanju ljudskim resursima.
To podrazumeva da automatizovane sisteme nadgleda kvalifikovano osoblje i da radnici imaju pravo da osporavaju automatizovane odluke.
Evropska konfederacija sindikata podseća da su milioni radnika bili primorani na lažno samozapošljavanje u interesu platformskih kompanija, što je značilo da su se time odricali svojih najosnovnijih radnih prava, kao što su garantovana plata ili naknada za bolovanje i ukazuje da usvajanje direktive znači priznavanje prava na sindikalno organizovanje i kolektivno pregovaranje u sektoru digitalne ekonomije.
Do sada su platformske kompanije koristile algoritme da isključe radnike koji bi se pridružili sindikatima i pokušali da pregovaraju o zaradama i uslovima rada.
Konfederalni sekretar ovog udruženja, Tea Jarc je izjavila da je obespravljivanje vozača, dostavljača, prevodilaca, negovatelja i drugih radnika predugo trajalo "kako bi menadžeri platformskih kompanija povećavali svoje bankovne račune".
Ona je istakla da države članice EU sada moraju da obezbede da radnici imaju stvarnu pretpostavku o zaposlenju, da regulišu algoritamsko upravljanje tako da se više ne može koristiti za radnu eksploataciju, i da obezbede radnicima pravo da se udruže u sindikate kako bi pregovarali o većim platama i boljim uslovima rada.
„Ne možemo dozvoliti da sve više kompanija posluje na regulatornom divljem zapadu", dodala je ona.
Prvi predlog direktive Evropska komisija je objavila 9. decembra 2021, dok su se ministri za zapošljavanje i socijalna pitanja usaglasili 12. juna 2023.
Pregovori u Evropskom parlamentu o njenom prihvatanju počeli su 11. jula 2023. i zaključeni sporazumom 8. februara 2024. Sledeći koraci su da Savet i Parlament potpišu direktivu, i da ona stupi na snagu čim bude objavljena u Službenom listu EU.
(M.A./EUpravo zato/novaekonomija.rs)