Američki predsednik Donald Tramp potpisao je ranije naredbu o uvođenju carina od 25 odsto na robu iz Meksika i Kanade, zajedno sa carinama od 10 odsto na kineske proizvode. Sve tri zemlje odgovorile su kontra merama.
Očekuje se da Trampove carine na uvoz iz Kanade stupe na snagu u utorak u ponoć, a meksička predsednica Klaudija Šajnbaum razgovarala je sa Trampom, nakon čega je on saopštio da je pristao da odloži najavljene carine na mesec dana.
Osim toga, Tramp je najavio da će vrlo brzo uvesti carine na robu koja se u SAD uvozi iz EU. Unija je zauzvrat upozorila američkog predsednika da je spremna da uzvrati i odgovori na "štetne" carine, navodeći da je Tramp započeo globalni trgovinski rat.
Nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da EU ima "svoj način delovanja" nakon što je novi predsednik SAD rekao da je blok "užasno" tretirao SAD.
"Evropska unija je jaka. (Možemo) da budemo sigurni da možemo da brinemo o sopstvenim interesima", rekao je Šolc.
Velika Britanija - uz EU ili SAD?
Sve ovo dolazi u trenutku kada bi Kir Starmer trebalo da bude prvi premijer Velike Britanije koji će prisustvovati samitu EU od Bregzita.
Telegraf je saznao da je Starmer spreman da učini niz ustupaka kako bi poboljšao odnose sa Briselom, uključujući pridruživanje trgovinskom paktu predvođenom EU i rekonstruisanu šemu viza za mlade Evropljane da žive i studiraju u Velikoj Britaniji. Međutim, opozicioni lideri upozorili su premijera da se Velika Britanija ne približava previše EU na račun njenog odnosa sa Trampom.
Endrju Grifit, poslovni sekretar u senci, rekao je da bi Starmer trebalo da preusmeri "svoj avion" iz Brisela u Vašington kako bi dao prioritet postizanju trgovinskog sporazuma sa SAD.
Nakon Trampove objave carina za Evropu, portparol Evropske komisije rekao je da tarife "stvaraju nepotreban ekonomski poremećaj" i da su "štetne za sve strane".
EU će uzvratiti
Posle sastanka sa Starmerom u nedelju, Šolc je sugerisao da će EU uzvratiti ako SAD uvedu carine.
"Važno je da svet ne delimo brojnim carinskim barijerama", rekao je on i istakao da je EU "snažna ekonomska oblast i da ima svoje pravce delovanja".
Francuski ministar industrije Mark Ferači rekao je za francuski list Figaro da je "jasno da moramo da reagujemo".
"Da bi odgovor bio efikasan, mora se fokusirati na proizvode koji su važni za zemlju sa kojom pregovarate", dodao je on.
Klas Knot, šef holandske centralne banke i član saveta Evropske centralne banke, rekao je da "EU neće dozvoliti da bude pregažena". On je dodao da je Unija moćan trgovinski blok sa više od 400 miliona potrošača.
Zvaničnici EU su, kako se izveštava, prošlog leta počeli da prave planove za vanredne situacije za trgovinski rat sa Trampom, koji se vrteo oko nabavke više američke robe kao što je tečni prirodni gas. Ako to ne uspe, carine od 50 posto ili više mogle bi biti nametnute na proizvode uvezene iz SAD, navodi FT.
Ivet Kuper, ministarka unutrašnjih poslova, upozorila je da bi Trampovo uvođenje carina moglo da ima "zaista štetan uticaj" na globalnu ekonomiju, ali je rekla da je fokus Velike Britanije na izgradnji trgovinskih veza sa SAD, EU i drugim zemljama.
(EUpravo zato/Seebiz)