Širom Nemačke već se pripremaju božićni kolači - prhki i suvi ili sa bogatim kremom. Svejedno za koju vrstu se Nemci odlučili, za skoro sve je potreban maslac. Takvi kolači će ovog Božića biti znatno skuplji, piše Dojče Vele.
U odnosu na prošlu godinu, maslac je poskupeo za čak 38,9 odsto i sada košta od 2,39 evra pa naviše.
Stručnjaci očekuju dalji rast cene, između ostalog i zato što je ponuda manja, a potražnja sve veća.
Nemci će za takođe za čokoladu morati da izdvoje u proseku 9,5 odsto više nego uoči prošlog Božića, jer im je i ova namirnica poskupela.
Loše vesti za ljubitelje kafe
Poskupljenje maslaca bilo je najuočljivija promena kod potrošačkih cena u novembru.
Prema statističkim podacima nijedan drugi proizvod nije zabeležio tako visok rast cena.
Loše vesti stižu i za one koji kolače ne mogu da zamisle bez šoljice kafe.
Kafa je dostigla najvišu cenu u zadnjih 50 godina, a najavljuju se dalja poskupljenja.
Glavni uzrok su nepovoljni vremenski uslovi. Stručnjaci kažu da su za to krive klimatske promene, pa se tako Brazil, najveći svetski proizvođač ove namirnice, suočava sa sve većim vrućinama i sušom, a Vijetnam, koji je po proizvodnji na drugom mestu, pogađaju velike poplave.
Od namirnica su znatnije poskupjeli i maslinovo ulje (13,3 odsto) i voćni sokovi (11,2).
Ima i dobrih vesti
Nije sve tako crno.
Za kolače za prazničnu trpezu su potrebni i šećer i brašno, a njihova cena je u poređenju sa istim periodom prošle godine pala za 23 (šećer), odnosno 5,9 odsto (brašno).
Ukupno gledano, rast cena hrane u Nemačkoj značajno usjeporio.
Cene hrane u novembru bile su 1,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine, što je ispod ukupne inflacijske stope od 2,2 odsto.
Poskupelo grejanje i osiguranje
I dok hrana u proseku više ne poskupljuje tako drastično kao u proteklim mesecima, znatno su porasli drugi izdaci.
Tako vlasnici motornih vozila za osiguranje sada moraju da izdvoje u proseku 34,8 odsto više, a za korisnike toplane grejanje je prosečno 30,7 odsto skuplje, objavila je Savezna kancelarija za statistiku.
Poskupljenja nisu pošteđeni ni oni koji predstojeće praznike neće provesti kod kuće: međunarodne avionske karte u proseku koštaju 10,5 odsto više nego godinu dana ranije.
Povećanju ukupne inflacijske stope u novembru doprinele su i cene usluga koje su bile četiri odsto više nego prethodne godine.
Evropsku centralnu banku brine inflacija
Uporno visoka temeljna inflacija mogla bi zabrinuti i Evropsku centralnu banku koja planira da je u evrozoni srednjoročno smanji na 2 odsto.
Za ovu godinu ECB predviđa inflaciju od 2,5 odsto, ali stručnjaci sledeće godine očekuju njen pad, zahvaljujući sporijem rastu troškova rada.
Osim toga, nemačkim kompanijama bi zbog slabe opše ekonomske situacije moglo biti sve teže prebacivati svoje povećane troškove na kupce i korisnike usluga, smatra ekonomista Kommerzbanke Ralf Solven.
"Budući da se sličan trend očekuje i u evrozoni, razvoj cena verojatno će podstaći ESB da dodatno snizi svoju ključnu kamatnu stopu."
(M.A./EUpravo zato/index.hr)