Kako je navedeno u Službenom glasniku, na Prokopu će se odvijati međunarodni železnički saobraćaj putnika i robe koji ne podleže pregledu inspekcijskih službi. Reč je o poslovima iz nadležnosti granične policije i carine, a obavljaće se neprekidno, u skladu sa sistemom integrisanog upravljanja granicom u Republici Srbiji, prenosi Nedeljnik.
Integrisano upravljanje granicom, poznatije po skraćenici IUG, predstavlja savremeni evropski pristup koji pokušava da balansira između bezbednosti i brzog protoka ljudi i robe na prelazima.
Kako se navodi u zvaničnim dokumentima MUP-a, taj koncept je osmišljen na način da osigurava potpunu bezbednost državnih granica, ali i da se odigrava nesmetan prelazak putnika i robe. To znači da moraju da sarađuju različite službe, počevši od granične policije i carina, pa sve do veterinarskih, fitosanitarnih i zdravstvenih inspekcija.
U strateškim dokumentima se, inače, kao jedini novi integrisani prelaz čije se otvaranje očekuje u narednom periodu pominje Sremska Rača, na granici sa Bosnom i Hercegovinom.
Stanica Prokop počela je da se gradi još 1977. godine, a delimično je otvorena 2016. godine, dok je zvanično proradila 2023. godine.
(EUpravo zato/Biznis.rs)