Milionska investicija u srpsku energetiku! Vlasinske hidroelektrane dobijaju novu snagu, rekonstrukcija posle 70 godina

Projekat rekonstrukcije Vlasinskih hidroelektrana, vredan 83,1 milion evra, predstavlja ključni korak ka modernizaciji srpskog elektroenergetskog sistema, obezbeđujući stabilnije i efikasnije snabdevanje strujom za hiljade domaćinstava.

EU u Srbiji Vlasninske hidroelektrane

Rekonstrukcija Vlasinskih hidroelektrana, za koju je obezbeđeno ukupno 83,1 milion evra, počeće na proleće ove godine. Projekat će biti finansiran sa 67 miliona evra kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i 16,1 milion evra investicionog granta Evropske unije (EU), obezbeđenog kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF).

Ovim projektom modernizovaće se jedan od najstarijih elektroenergetskih sistema u Srbiji, koji već više od 70 godina funkcioniše bez značajnijih unapređenja.

Hidroenergetski sistem Vlasina, izgrađen između 1946. i 1949. godine, sastoji se od četiri kaskadne hidroelektrane koje snabdevaju oko 60.000 domaćinstava.

Planirana revitalizacija obuhvata zamenu osnovne opreme, uključujući turbine, generatore i hidromehaničku opremu. Očekuje se da će nakon rekonstrukcije postrojenja raditi punim kapacitetom, smanjujući potrebu za čestim popravkama i omogućavajući stabilniju elektroenergetsku mrežu Srbije.

"Ovaj projekat se dugo čekao", kaže Marko Filipović, inženjer u Elektroprivredi Srbije (EPS), koji se pridružio kompaniji 2012. godine kao jedan od najboljih studenata mašinstva u zemlji.

EU u Srbiji  Vlasninske hidroelektrane

"EPS je godinama imao druge prioritete, ali je postalo jasno da je efikasnije uložiti u kompletnu rekonstrukciju nego se oslanjati na redovne popravke. Nova oprema će značajno unaprediti rad hidroelektrana".

U planu modernizacija i drugih postrojenja

Hidroenergetski sistem Vlasina se prostire na dva veštačka jezera, Vlasina i Lisina, koja su povezana sa skoro 60 kilometara kanala i tunela. Jedno od postrojenja je izgrađeno unutar planine, dok se Vlasinsko jezero nalazi na više od 1.200 metara nadmorske visine. Prvobitna izgradnja bila je monumentalni poduhvat, u kojem je učestvovalo preko 15.000 radnika.

Projekat rekonstrukcije deo je šire strategije Srbije za modernizaciju hidroenergetskog sektora i povećanje kapaciteta obnovljive energije. U zemlji i dalje dominira proizvodnja električne energije iz uglja, koja čini oko 60 odsto energetskog miksa, dok hidroenergija pokriva skoro 30 procenata. Obnovom postojećih hidroelektrana EPS nastoji da produži njihov vek trajanja i poboljša energetsku efikasnost.

"Revitalizacija ovih postrojenja ključna je za energetsku budućnost zemlje", ističe Jovan Ilić, rukovodilac sektora za održavanje i naknadna ulaganja u hidro i obnovljive izvore energije u EPS-u. "HE sistem Vlasina je prioritet, ali planiramo modernizaciju i drugih postrojenja – HE Bistrica, Potpeć i Đerdap 2, kao i hidroelektrana Uvac, Kokin Brod i Pirot".

EU u Srbiji  Vlasninske hidroelektrane

Pored hidroelektrana, Srbija poslednjih godina ulaže i u razvoj vetro i solarne energije, koja trenutno čini manje od tri procenta energetskog miksa. U saradnji sa EBRD i EU, država organizuje aukcije za projekte obnovljivih izvora energije kako bi privukla investicije i povećala kapacitete u ovoj oblasti.

Evropska unija je najveći donator Srbije u sektoru energetike, sa više od milijardu evra bespovratnih sredstava od 2000. godine. Cilj projekata koje EU finansira sigurnost snabdevanja, diversifikaciju izvora energije, liberalizaciju tržišta i poboljšanje energetske efikasnosti. Rekonstrukcija Vlasinskih hidroelektrana predstavlja još jedan korak u energetskoj tranziciji Srbije ka održivijim i čistijim izvorima energije.

(EUpravo zato/EU u Srbiji)