U Evropskoj uniji više od 9 miliona farmi, najviše ih ima kod naših komšija: Preovlađuju mala gazdinstva

U Evropskoj uniji postoji oko 9,1 milion farmi, od kojih 64 odsto čine mala gazdinstva površine do pet hektara, pokazuje poljoprivredni popis EU koji je objavio Eurostat.

Claudius Thiriet / AFP / Profimedia

Gazdinstva površine od pet do 50 hektara čine 29 odsto ukupnog broja evropskih farmi, dok je sedam odsto farmi na površini većoj od 50 hektara, od čega je četiri odsto veće od 100 hektara, prema podacima iz 2020. godine.

Veće farme uglavnom služe za ratarstvo, dok se manje koriste za uzgoj stoke.

Kada je reč o ratarskom zemljištu, 62,3 odsto su oranice za useve, 30,5 odsto su travnjaci, trajni usevi su na 7,1 odsto zemljišta - uglavnom voćnjaci i vinogradi, dok je 0,1 odsto zemljišta namenjeno za ostale vrste upotrebe.

Gde ima najviše farmi?

Najviše farmi nalazi se u Rumuniji - 32 odsto od ukupnog broja, u Poljskoj ih je 14 odsto, u Italiji 12, u Španiji 10, u Grčkoj šest odsto, dok se 26 odsto farmi nalazi u ostalim zemljama EU. Na više od trećine farmi, tačnije na 38 odsto njih, proizvodi se hrana za lične potrebe farmera.

Najviše obradivog zemljišta koje je u posedu poljoprivrednika koji njime rukovode je u Poljskoj - oko 75,4 procenta, dok ih je najmanje u Bugarskoj, devet odsto.

U proseku 48 odsto obradivog zemljišta u EU je u vlasništvu poljoprivrednika, 45,8 odsto poljoprivrednici iznajmljuju, dok je 6,2 odsto zemljišta u nekoj trećoj vrsti vlasništva.

Na 3,1 milion farmi u EU nalaze se polja sa usevima, na dva miliona farmi su trajni usevi, na 1,3 miliona farmi gaji se stoka, a 1,1 milion farmi istovremeno se koristi za ratarstvo i stočarstvo.

Svinje i živina se gaje na 700.000 evropskih farmi, dok se na još 500.000 farmi gaje i usevi.

Za hortikulturu koristi se 200.000 farmi, na još 200.000 se uz hortikulturu gaje i životinje, dok se za ostale delatnosti koristi još 100.000 farmi.

Ko se više bavi poljoprivredom - muškarci ili žene, mladi ili stariji?

Oko 68 odsto menadžera evropskih farmi su muškarci, dok su 32 odsto žene.

6 odsto menadžera u EU su mlađi od 35 godina. Najveći broj čine stariji od 65 godina, njih 33 odsto, a od ukupnog broja zaposlenih na evropskim farmama 82 odsto su članovi porodica koje upravljaju zemljom.

Najviše mladih menadžera je u Slovačkoj, Luksemburgu i Austriji, osam do 10 odsto, a najmanje u Portugalu i na Kipru, do dva odsto.

21 odsto mladih menadžera prošlo je punu poljoprivrednu obuku, dok je taj procenat među najstarijim farmerima oko četiri procenta.

Poljoprivredni popis se sprovodi na svakih 10 godina u 27 zemalja EU i nekim zemljama EFTA-e (Evropska asocijacija za slobodnu trgovinu).

(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)