Ministri 27 zemalja EU su zaključili: Kako bi poljoprivreda u EU trebalo da izgleda u budućnosti

Ministri poljoprivrede 27 zemalja EU izneli su svoje viđenje o tome kako bi poljoprivreda u EU trebalo da izgleda nakon 2027. godine.

Frederic MAIGROT/REA/© European Union 2006 - EP

Savet je 9. decembra jednoglasno usvojio set zaključaka o zajedničkoj poljoprivrednoj politici (ZPP; ili common agricultural policy CAP) za period posle 2027. godine koja će - kako kažu - biti fokusirana na poljoprivrednike i ka konkurentnoj, otpornijoj na krize i održivoj poljoprivredi. Novi zaključci takođe sugerišu da će poljoprivreda EU biti zasnovana na znanju.

Zaključci koje je usvojilo 27 ministara poljoprivrede EU ističu njihov značaj u postizanju tih ciljeva i naglašavaju važnost obezbeđivanja prehrambene sigurnosti i istovremeno garantuju pravičan standard života za poljoprivrednu zajednicu i razumne cene za potrošače.

Buduća ZPP fokusirana na poljoprivrednike

Ministri poljoprivrede EU istakli su stratešku važnost ZPP-a i njegovu ulogu u obezbeđivanju prehrambene sigurnosti i bezbednosti.

Zaključci odražavaju očekivanja Saveta za buduću zajedničku poljoprivrednu politiku, sa ciljem stvaranja konkurentnog sektora fokusiranog na poljoprivrednike – jednog od glavnih prioriteta mađarskog predsedavanja. Direktna plaćanja treba da nastave da podržavaju stabilnost prihoda poljoprivrednika. Takođe, istaknuta je posvećenost pružanju konkretnih rešenja i podsticaja za podršku poljoprivrednicima u zelenoj tranziciji.

Ištvan Nađ, mađarski ministar poljoprivrede

U tom kontekstu, naglašena je potreba za odgovarajućim resursima i instrumentima za ZPP kako bi se efikasno odgovorilo na njegove brojne ciljeve. Ministri su istakli da ZPP, putem direktnih plaćanja poljoprivrednicima i drugih oblika podrške, treba da osigura stabilnost prihoda poljoprivrednika i da im pruži podsticaje za doprinos zelenoj tranziciji.

Savet je takođe saglasan da ruralni razvoj treba da nastavi da ima značajnu ulogu u izgradnji zajedničke poljoprivredne politike podržavajući tako održivost ruralnih područja.

Poboljšanje konkurentnosti i položaja poljoprivrednika u prehrambenom lancu

Savet je prepoznao važnost unapređenja načina na koji prehrambeni lanac funkcioniše, raspodele dodatne vrednosti i obezbeđivanja veće transparentnosti i fer naknada za poljoprivrednike. Ministri su naglasili značaj stabilnosti prihoda poljoprivrednika kako bi se održale ekonomski održive i konkurentne poljoprivredne aktivnosti i proizvodnja hrane u svim regionima EU.

Takođe, ministri su ukazali na negativni trend starenja poljoprivredne populacije i značaj smene generacija. Saglasili su se da treba da se pojača podrška mladim i novim poljoprivrednicima kako bi sektor bio privlačan i budućim generacijama. Takođe je istaknuta važnost malih farmi i učešća žena.

Savet je takođe naglasio potrebu za podrškom investicijama radi unapređenja konkurentnosti i održivosti.

Model isporuke prilagođen poljoprivrednicima

Zaključci pozivaju na pravila prilagođena poljoprivrednicima i naglašavaju potrebu  da se smanje administrativne prepreke i pojednostave procedure.

Ministri su - u tom smislu - pozvali na pojednostavljenu i ubrzanu proceduru za odobravanje i izmene nacionalnih strateških planova ZPP-a i na smanjenje obaveza izveštavanja za poljoprivrednike.

Savet je istakao da sistem praćenja i evaluacije treba da bude efikasniji, transparentniji i pojednostavljen, dok sistem kontrole i sankcija ne sme povećavati broj provera na terenu.

Podsticaji za zelenu tranziciju

Ministri poljoprivrede EU istakli su i da poljoprivrednici imaju ključnu ulogu u zelenoj tranziciji i rekli da ZPP treba da nastavi da pomaže sektoru u prelasku na održivije prakse. Savet smatra da poljoprivrednici treba da imaju adekvatne podsticaje u tom pravcu.

Ministri su naglasili potrebu za postizanjem ravnoteže između ekonomske, socijalne i ekološke održivosti.

Otpornija poljoprivreda EU

Savet je priznao da konkurentnost poljoprivrede sve više pogađaju vanredni vremenski uslovi, izbijanje bolesti kod životinja i širenje biljnih štetočina.

Alati za upravljanje rizikom i mere za prilagođavanje klimatskim promenama smatraju se ključnim za osiguranje otpornosti sektora.

Kako bi se poboljšao način na koji nacionalne i regionalne vlasti reaguju na krize, Savet je pozvao na veću fleksibilnost u korišćenju instrumenata ZPP-a. Takođe, naglašena je potreba za bržim i jednostavnijim procedurama podrške poljoprivrednicima u slučaju izuzetnih vremenskih nepogoda.

Istraživanje i inovacije

Istraživanje i inovacije igraju ključnu ulogu u postizanju klimatskih i ekoloških ciljeva i obezbeđivanju dostupnosti održive, zdrave i pristupačne hrane građanima EU. U tom kontekstu, Savet je naglasio značaj pristupa poljoprivredi koji je zasnovan na znanju.

Zaključci takođe ističu važnost cirkularne ekonomije i bioekonomije u podršci zelenoj tranziciji u sektorima poljoprivrede i šumarstva.

Sledeći koraci

Savet poziva novu Komisiju da uzme u obzir ove zaključke tokom pripreme predstojećih zakonodavnih predloga za ZPP za period posle 2027. godine, dok tekst služi kao političko usmerenje.

Komisija je pozvana da razmotri zaključke Saveta pri pripremi Vizije za poljoprivredu i hranu, koja bi trebalo da bude objavljena u prvih 100 dana nove Komisije.