U evropskoj državi izbila zaraza ptičjeg gripa: Cela teritorija rizično područje, mere već stupile na snagu

U Austriji je izbila je zaraza koja napada ptice, ali i druge vrste.

Šálek Václav / ČTK / Profimedia

Ministarstvo zdravlja Austrije proglasilo je celu zemlju rizičnim područjem zbog ptičjeg gripa zbog čega su na snagu stupile nove, strože bezbednosne mere.

Ova objava je usledila nakon izbijanja ptičjeg gripa u okrugu Amšteten u Donjoj Austriji pre nedelju dana, što je dovelo do eutanazije oko 18.000 životinja.

Austrijska vojska će danas započeti misiju pomoći u Amštetenu, uklanjajući mrtve životinje i dekontaminirajući kamione i kontejnere, prenosi Index.

Zona zaštite i nadzora

Takođe je uspostavljena zaštitna zona oko pogođenih gazdinstava u radijusu od tri kilometra. Veterinari imaju zadatak da provere 78 farmi u zoni kako bi utvrdili moguće slučajeve ptičijeg gripa.

Pored toga, uspostavljena je zona nadzora u radijusu od deset kilometara, koja će ostati na snazi 30 dana.

U područja sa značajno povećanim rizikom svrstava se i 25 okruga u Donjoj i Gornjoj Austriji, Štajerskoj, Salcburgu, Koruškoj i Gradišću.

U ovim ovim oblastima farme sa više od 50 životinja moraju da drže stoku u zatvorenom prostoru.

VINCENT JANNINK / AFP / Profimedia  Farma kokoški

Nema hranjenja na otvorenom

"Već smo preduzeli mere predostrožnosti u Donjoj Austriji. Već smo označili četiri okruga kao rizična područja u kojima važi opšta obaveza držanja životinja u zatvorenom prostoru. Znam da savezno ministarstvo već razmatra mere u tom pogledu za još šire područje širom savezne države i da se one takođe sprovode", rekla je Suzana Rozenkranc, savetnica za rad, dobrobit životinja, zaštitu potrošača i zaštitu prirode u vladi Donje Austrije.

Zbog povećanog rizika od infekcije, širom Austrije zabranjeno je hranjenje životinja na otvorenom, a kontakt živine i divljih ptica mora se sprečiti mrežama ili krovovima.

Novi slučajevi ptičjeg gripa nedavno su otkriveni na četiri farme sa oko 200.000 životinja u Gornjoj i Donjoj Austriji.

Nedavno se povećao i broj slučajeva među divljim pticama.

"Da bi se suzbilo širenje, cela Austrija se sada proglašava područjem povećanog rizika", objasnilo je ministarstvo za socijalna pitanja i zdravlje, koje je takođe nadležno za dobrobit životinja.

Zaraza je izbila u septembru, još se ne zna kako

Vlasti još uvek ne znaju kako je prva infekcija izbila u Austriji, ali slučajevi su otkriveni kod divljih ptica i domaće živine u septembru, otprilike u isto vreme kada su katastrofalne poplave pogodile nekoliko oblasti Donje Austrije.

Ptičji grip je veoma zarazna virusna bolest koja se uglavnom javlja kod živine i divljih ptica močvarica. Može biti visoko ili nisko patogeno (HPAI/LPAI), u zavisnosti od njegove sposobnosti da izazove ozbiljnu bolest ili smrtnost kod domaćina.

HPAI je smrtonosan za domaću živinu i može uništiti čitava jata u roku od nekoliko dana, dok sojevi LPAI obično izazivaju malo ili nimalo znakova bolesti.

Retko se prenosi na ljude, a čak i kad se to desi, uglavnom je na one koji su u bliskom kontaktu sa zaraženim životinjama i kontaminiranim prostorijama.

U julu su agencije EU, Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti i Evropska agencija za bezbednost hrane, pozvale na povećanu budnost, upozoravajući da, iako se broj slučajeva ptičijeg gripa u Evropi smanjio, opasnost ostaje zbog migracija ptica posle leta.

(EUpravo zato/Index)