Industrija koja u Srbiji obara rekorde! Prihodi 2024. bili skoro 215 miliona evra, 4.500 profesionalaca zaposleno

Kao ključne izazove za dalji razvoj industrije, kompanije ističu visoka poreska opterećenja, manjak lokalne podrške za platforme za objavljivanje igara, kao i nedostatak adekvatnih poreskih olakšica.

Gejmer Foto: Parilov/Shutterstock

Asocijacija industrije video igara Srbije (SGA) objavila je najnoviji izveštaj o stanju u domaćoj gejming industriji za 2024. godinu.

Takođe pružaju sveobuhvatan uvid u razvoj sektora od 2017. godine do danas. Iako globalna industrija i dalje prolazi kroz fazu kriznog menadžmenta nakon pandemije, podaci pokazuju da je domaće tržište zabeležilo otporniji rast.

Prema izveštaju, igre koje nastaju (i) u Srbiji preuzete su skoro 300 miliona puta na globalnim platformama.

Najvećih 15 kompanija ostvarilo je prihod od 214 miliona evra, što predstavlja rast od 22 odsto u odnosu na 2023. godinu. Procene pokazuju da u Srbiji danas posluje oko 100 studija i timova, a trenutno su u razvoju 84 nove igre.

Industrija zapošljava oko 4.500 profesionalaca, uz 200 novih radnih mesta u odnosu na 2022. Ipak, za 2025. planirano je otvaranje svega 130 novih pozicija, što ukazuje na usporavanje rasta i ulazak u fazu stabilizacije.

Izveštaj takođe donosi nove uvide: 31 odsto svih zaposlenih su žene, koje vode trećinu svih timova, dok 55 odsto studija razvija originalne IP-eve. Mobilne igre i dalje dominiraju po ukupnim prihodima.

Prvi put, prikupljeni su i podaci o upotrebi veštačke inteligencije u razvoju igara, zadovoljstvu uspehom projekata, jezicima lokalizacije, strukturi vlasništva kompanija, kao i o najposećenijim domaćim i stranim gejming događajima.

Glavni razvojni centri ostaju Beograd i Novi Sad, a najzastupljenija zanimanja su u oblastima QA, programiranja i 3D arta. Najteže je pronaći iskusne programere i seniore za pozicije u podršci poslovanju.

Kao ključne izazove za dalji razvoj industrije, kompanije ističu visoka poreska opterećenja, manjak lokalne podrške za platforme za objavljivanje igara, kao i nedostatak adekvatnih poreskih olakšica.

(EUpravo zato/Kurir)