Ana Ivković, viceguvernerka NBS: Srbija spremna da odgovori na globalne izazove, MMF daje pozitivnu ocenu

Srbija je od MMF-a dobila pozitivnu ocenu, a prema rečima viceguvernerke NBS Ane Ivković, zahvaljujući visokim deviznim rezervama i fiskalnoj disciplini, Srbija je spremna da se nosi sa globalnim izazovima i zadrži put stabilnog privrednog rasta.

Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Međunarodni monetarni fond (MMF) ocenio je da se Srbija uspešno vraća na stabilan put privrednog rasta.

Viceguvernerka Narodne banke Srbije (NBS), Ana Ivković, izjavila je za RTS da MMF kroz aktuelni aranžman sa Srbijom sprovodi detaljnu savetodavnu analizu ekonomskih politika i da prepoznaje Srbiju kao zemlju sa odgovornim i stabilnim upravljanjem ekonomijom.

Prema njenim rečima, ta pozitivna ocena MMF-a počiva, između ostalog, na visokom nivou deviznih rezervi koje trenutno pokrivaju više od šest i po meseci uvoza, skoro duplo više od međunarodno preporučenog minimuma.

Privreda stabilna, očekuje se ubrzanje rasta

U najnovijem izveštaju, nakon dvonedeljne posete Srbiji, MMF prognozira rast BDP-a od oko 3% za ovu godinu, dok se za narednu godinu očekuje ubrzanje na između 4 i 4,5%.

Tokom boravka misije analizirani su i globalni i unutrašnji rizici, uključujući i političke tenzije u zemlji koje ranije nisu bile deo izveštaja.

"Ove projekcije su vrlo značajne, posebno ako znamo da se za Evropsku uniju očekuje rast od samo oko 1%. Uz to, MMF procenjuje da će inflacija ostati u ciljanom okviru Narodne banke, od 3%, plus-minus 1,5%", naglasila je Ivković.

Takođe, MMF smatra da će Srbija nastaviti da vodi odgovornu fiskalnu politiku, sa deficitom ispod 3% BDP-a, što doprinosi daljem smanjenju javnog duga u odnosu na veličinu privrede.

Devizne rezerve i likvidnost kao ključne prednosti

Viceguvernerka je istakla da je snaga ekonomije dodatno potvrđena visokom likvidnošću države, odnosno velikim iznosom depozita. Sa deviznim rezervama koje iznose 27,4 milijarde evra, Srbija ima snažan zaštitni mehanizam u slučaju spoljašnjih šokova.

"To pokazuje otpornost naše ekonomije, posebno u uslovima povišenih geopolitičkih tenzija", dodala je.

Unutrašnji i globalni rizici - od politike do veštačke inteligencije

Za razliku od prethodnih izveštaja, MMF je sada ukazao i na unutrašnje političke tenzije koje, kako navode, mogu uticati na poverenje investitora i potrošača, što direktno može da se odrazi na BDP i životni standard.

Kao globalne rizike, MMF navodi nestabilnosti na robnim i finansijskim tržištima, kao i oscilacije cena energenata. Od tzv. "strukturnih izazova savremenog doba", izdvojeno je starenje stanovništva i sve veća potreba za usklađivanjem tržišta rada sa razvojem veštačke inteligencije.

Preporuke MMF-a: Nastaviti odgovorno, bez populizma

MMF preporučuje da Srbija nastavi sa dosadašnjim pristupom, bez populističkih ekonomskih mera, sa očuvanjem deficita i sprovođenjem ključnih reformi, naročito u energetici.

"Srbija je pohvaljena za fiskalna pravila koja omogućavaju povećanje plata i penzija bez narušavanja budžetske stabilnosti. Takođe, posebno je prepoznata njena energetska politika i diversifikacija izvora. Poruka MMF-a je jasna: nastavite kao do sada", zaključila je Ivković.

(M.A./EUpravo zato/rts.rs)