Čime plaćaju Evropljani? Začuđujući rezultati istraživanja, jedno pitanje ispitanicima prvi put postavljeno

Evropska centralna banka objavila istraživanje o evropskim navikama plaćanja za usluge i proizvode koje imaju.

JENS KALAENE / AFP / Profimedia Plaćanje računa kešom

Građani evrozone sve više koriste digitalne metode plaćanja, ali postoje oni koji i dalje žele da zadrže mogućnost korišćenja gotovine, pokazalo je istraživanje Evropske centralne banke (ECB) iz 2024. godine.

Naime, gotovina najčešće dominira na prodajnim mestima i u direktnim transakcijama među ljudima, ali broj plaćanja karticama i drugim elektronskim sredstvima nastavlja da raste, a tome u velikoj meri doprinelo povećanje onlajn kupovine. 

Ipak, prema nalazima istraživanja, gotovo dve trećine građana evrozone smatra da je važno da gotovina ostane dostupna kao opcija plaćanja, a taj broj se nedavno povećao. Ovo je, moglo bi se oceniti, začuđujuće, s obzirom na to koliko se potencira na onlajn plaćanju i plaćanju karticama.

Sve ovo ukazuje na značaj pružanja različitih opcija za plaćanje, jer one dodatno obogaćuju mogućnosti na tržištu.

Digitalizacija menja navike potrošača

ECB od 2016. godine sprovodi ankete kako bi pratila promene u načinu na koji građani koriste različite metode plaćanja. Istraživanje iz 2024. potvrdilo je da digitalizacija ima značajan uticaj na način plaćanja.

Međutim, istraživanje je prvi put ispitalo da li potrošačima treba pomoć pri korišćenju digitalnih plaćanja. Rezultati su pokazali da jedan od deset ispitanika ima potrebu za asistencijom. Ovaj podatak naglašava potrebu za inkluzivnošću u digitalnim rešenjima kako bi svi građani, bez obzira na godine, prihod ili mesto stanovanja, imali jednaku dostupnost.

Uloga ECB u digitalnoj tranziciji

ECB ističe da je ključ očuvanja poverenja u evro osiguranje bezbednih, efikasnih i inkluzivnih načina plaćanja. Podrška kako gotovini, tako i razvoju digitalnog evra deo je strategije koja ima cilj da građanima omogući slobodan izbor načina plaćanja, čak i u eri digitalne transformacije.

"Građani moraju imati mogućnost da biraju – bilo da je to gotovina ili digitalni način plaćanja – kako sada, tako i u budućnosti", poručuju iz ECB. Strategija Cash 2030 i planovi za digitalni evro su ključni koraci u tom pravcu, omogućavajući građanima da uvek mogu plaćati javnim novcem.

Podsetimo, "Cash 2030" je strategija Evropske centralne banke usmerena na očuvanje uloge gotovine kao sredstva plaćanja u digitalnom dobu. Cilj strategije je da osigura da gotovina ostane dostupna, prihvaćena i laka za upotrebu, čak i dok se digitalna plaćanja sve više razvijaju i koriste.

(EUpravo zato/ECB)