Koliki stambeni kredit možete da uzmete? Ovo je detaljna računica na osnovu vaših primanja

Umesto da čekate odlazak u banku, možete i sami napraviti računicu koliki kredit možete da dobijete.

MONDO/Uroš Arsić

Kada govorimo o kreditnoj sposobnosti, zapravo se radi o svojevrsnom rejtingu koje banke prave kada procenjuju da li će nam odobriti kredit i koliki on može biti.

Takve procene se rade kad god apliciramo za kredit, bez obzira da li je reč o keš kreditu, kreditu za refinansiranje ili rešavamo stambeno pitanje pa nam je potreban stambeni kredit.

Pošto se ovakva vrsta procene najviše radi pri apliciranju za stambeni kredit, a ta vrsta kredita i je nešto što u poslednje vreme interesuje naše građane, ovako kreditna sposobnost izgleda u praksi, na primeru jednog stambenog kredita.

Pri odobravanju stambenog kredita, banke uglavnom dozvoljavaju da se klijent zaduži u visini od maksimalno 50 do 60% svojih mesečnih primanja. U pojedinim situacijama, banke primenjuju formulu po kojoj se plata umanji za vrednost prosečne potrošačke korpe.

Evo i kako kreditna sposobnost utiče na to koliki kredit možete da podignete i kolika može da vam bude mesečna rata.

U ovaj primer uključena su i dva bankarska proizvoda koje naši građani često koriste, a to su kreditna kartica i dozvoljeni minus.

Primer iz prakse ukoliko imate platu od 80.000 dinara mesečno

Ukoliko su vaša mesečna primanja 80.000 dinara, banka, ukoliko se odluči da vam odobri zaduženje u visini 50% od plate, to bi značilo da biste mogli da se zadužite za maksimalno 40.000 dinara mesečno.

Međutim, ako mesečno isplaćujete dozvoljeni minus, koji plaćate još 4.000 dinara, kreditnu karticu, koju plaćate dodatnih 4.000 dinara, onda od onih 40.000 dinara morate oduzeti još 8.000 i tako dobijamo cifru od 32.000 dinara.

Toliko se možete mesečno zadužiti ako trenutno banci otplaćujete još neke od kreditnih proizvoda.

Kada znate kolika vam je otprilike mesečna rata, onda možete i da procenite koliki kredit možete da uzmete sa rokom otplate, od, na primer, 20 godina.

(M.A./EUpravo zato/kamatica.com)