EU zabranjuje pušenje i vejping i na otvorenom: Žele da postignu "generaciju bez duvana"

Komisija će, između ostalog, preporučiti zabranu pušenja na terasama kafića, autobuskim stanicama i u zoološkim vrtovima.

ANP / Alamy / Alamy / Profimedia Evropski zvaničnici smatraju da vejpovanje šteti i pasivnim pušačima

Evropska komisija predložiće proširenje postojeće zabrane pušenja na otvorenom.

Planovi, koje bi izvršna vlast EU trebalo da usvoji danas, proširiće trenutne smernice iz 2009. namenjene smanjenju izloženosti pasivnom pušenju na javnim i radnim mestima i u javnom prevozu.

Komisija će preporučiti zabranu pušenja na terasama kafića, autobuskim stanicama i u zoološkim vrtovima. Najnovija verzija nacrta, koja je još podložna promenama, nastoji da očisti javne prostore od svih aerosola, a ne samo od cigaretnog dima, tako da će u zabranu biti uključene i e-cigarete i vejping.

Smernice nisu pravno obavezujuće, ali daju okvir koji zemlje članice treba da slede u sklopu širih napora za suzbijanje raka pluća uzrokovanog pušenjem.

Komisija tvrdi da je u prvih nekoliko godina sprovođenja, od 2009. do 2012, već došlo do pada izloženosti.

Zabranjuju se i novi duvanski proizvodi

Nove preporuke Komisije imaju za cilj da se uhvate u koštac sa širim rasponom duvanskih proizvoda u nastajanju, uključujući "grejane duvanske proizvode i elektronske cigarete, bez obzira na to sadrže li nikotin ili ne".

Ovi proizvodi, koji se često reklamiraju kao sigurnija alternativa tradicionalnom pušenju, takođe izlažu ljude štetnim hemikalijama.

"Novi dokazi govore o tome da dimovi iz električnih cigareta takođe izlažu pasivne pušače ozbiljnim nivoima toksičnih čestica i zagađivača", navodi se u nacrtu.

Zabrana pušenja i na otvorenom - stanice, bašte kafića, igrališta...

Ključna stavka predloga je proširenje zabrane pušenja na razne spoljašnje prostore, što je dosad bilo regulisano od slučaja do slučaja u pojedinim državama članicama.

"Pravila o zabrani pušenja uveliko variraju zavisno od vrste okruženja, a politike koje se odnose na pokrivenost spoljnih prostora su slabe", saopšteno je iz Komisije kako bi opravdala potrebu za širim merama zaštite u javnim prostorima.

Prema novim smernicama, otvoreni ili poluotvoreni prostori, definisani kao delimično natkriveni ili zatvoreni prostori poput krovova, balkona, tremova i terasa, povezani s uslužnim objektima kao što su restorani, barovi i kafići trebalo bi da postanu zone bez pušenja.

Središta javnog prevoza, uključujući autobuska stajališta i aerodrome, takođe bi bila obuhvaćena, a pušenje bi bilo zabranjeno i u spoljnim područjima povezanim s radnim mestima, bolnicama i domovima za starije osobe.

Stefan Stojanović 

Rekreacijska područja u kojima su prisutna deca, uključujući javna igrališta, zabavne parkove, bazene i zoološke vrtove, takođe su uključena, kao i obrazovne prostorije od vrtića do univerziteta.

Duvanski lobi

Predlog Komisije, koji je prvobitno bio planiran za januar, odložen je, što je izazvalo zabrinutost oko predanosti EU ovoj tematici.

Reforma povezana s Direktivom EU o oporezivanju duvana sada je takođe odložena za 2025, a neki su postavili pitanje da li je duvanska industrija uticala na te odluke.

U izveštaju iz 2023. javni pravobranilac EU je kritikovao Komisiju jer nije otkrila detalje sastanka s lobistima duvanske industrije.

Uprkos ovim neuspesima, čini se da će poverenica za zdravstvo u odlasku Stela Kiriakides ažurirati preporuke Veća sutra, samo nekoliko nedelja pre kraja mandata Komisije.

"Upotreba duvana, zavisnost o nikotinu i bolesti izazvane duvanom ne bi smele da imaju mesta u budućnosti Evrope", rekla je.

Generacija bez duvana

Revidirane smernice deo su šireg plana Komisije za borbu protiv raka, čiji je cilj da postigne "generaciju bez duvana" do 2040, smanji upotrebu duvana za 30 odsto do 2025. i smanji udeo pušača u EU na samo 5 odsto.

(EUpravo zato/Index.hr)