Andrej je prepešačio stotine kilometara i napravio 10.000 fotki Varšave: Posetite izložbu Primenjena nostalgija

Završeno je još jedno izdanje izložbe Primenjena nostalgija, a ovoga puta su umetnici fotografisali Varšavu i Beograd.

Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Dvadeset i sedma izložba "Primenjena nostalgija" otvorena je u Beogradu, a ovoga puta je, osim naše prestonice, predstavljena i Varšava.

Naš fotograf Andrej Nihil u Varšavi je fotografisao mesta, scene i ljude koji su ga podsetili na Beograd. Istovremeno, autor iz Poljske Tomaš Janus posetio je Beograd i fotografisao grad i njegove žitelje iz svog ugla.

Nihil je u Varšavi za nekoliko dana boravka prepešačio stotine kilometara kako bi uslikao što više detalja.

"Napravio sam 10.000 fotografija, ali među njima su i tajmlepsovi, a onda sam broj sveo na 400. Kolega Dragan me je zamolio da to malo smanjim, pa smo na kraju izabrali 20 koje možete videti na izložbi. Ja sam oduševljen sa svih tih 400 fotografija", poručio je fotograf za EUpravo zato.

Iako nije znao šta njegov poljski kolega fotografiše, smatra da su inspiraciju pronašli u sličnim stvarima.

"Kao što mogu videti, dosta smo se poklopili. Imali smo sreće da smo propratili slične događaje koji su se dogodili u Varšavi i Beogradu. Ja sam tamo prisustvovao polumaratonu, a on Beogradskom maratonu, pa smo tako imali jedno kvalitetno podudaranje. Pomenuo bih i mostove, ima ih dosta i kod nas i u poljskoj prestonici", dodao je.

Na pitanje šta je u Varšavi najviše ostavilo utisak na njega, odgovorio je: "Ljudi".

"Upoznao sam dosta različitih ljudi, iz različitih životnih sfera, a svako je ostavio divan utisak na mene. Takođe, tu je arhitektura, a moja velika pasija je da fotografišem ulice, sitiskejp i lendskejp. Ovakvi projekti su vrlo važni jer je to jedan od ključnih načina kako jedan umetnik, u ovom slučaju fotograf, može da se istakne i pokaže svoj rad nekoj široj publici jer nije sve Instagram ili Fejsbuk. Kada jednu fotografiju odštampate i vidite je uživo, to nije isto kada se gleda na ekranu", napominje Nihil za EUpravo zato.

Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Projekat Primenjena nostalgija zamišljen je kao serija zajedničkih izložbi fotografija dva fotografa, jednog iz Srbije i jednog iz zemlje predsedavajuće EU. Osnovna ideja je da se i na ovaj način unapredi kulturna razmena između dveju zemalja, kao i da se promovišu evropske vrednosti i saradnja Srbije sa državama članicama EU. Sprovodi je Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije.

Otvaranju postavke su osim Nihila, prisustvovali Marko Radin, šef kabineta ministra za evropske integracije, Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji i Kamila Duda Kavecka, otpravnica poslova ambasade Poljske u Beogradu.

Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

"U pitanju su dva grada sa različitim istorijama, ali zajedničkim evropskim nasleđem. Kroz projekat Primenjena nostalgija, Ministarstvo za evropske integracije kroz fotografiju promoviše kulturne vrednosti Srbije u Evropi, kao i evropske ideje i vrednosti u Srbiji. To je važno za jačanje osećanja pripadnosti u zajedničkom evropskom projektu u kojem vidimo Srbiju i njene građane kao njegov sastavni deo. Fotografije nas pozivaju da prošetamo ulicama Beograda i Varšave, da osetimo njihov ritam i doživimo lepotu njihove svakodnevice", poručila je Halačeva.

Prema rečima Kamile Dude-Kavecke, ova izložba je više od kulturne razmene.

Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

"Ona je izraz međusobnog poštovanja, otvorenosti i prijateljstva između Poljske i Srbije. Ponosni što zajedno doprinosimo stvaranju mostova razumevanja i saradnje kroz umetnost, kulturu i evropske vrednosti koje nas povezuju", poručila je otpravnica poslova u poljskoj ambasadi koja je zahvalila Ministarstvu na dugogodišnjoj posvećenosti ovom projektu.

Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Izložba se može pogledati do 12.maja u Evropskoj kući u Beogradu (ugao Knez Mihailove i Zmaj Jovine).

(EUpravo zato)