Papa Franja, vođa Rimokatoličke crkve, preminuo je u 88. godini života u svojoj rezidenciji u Domu Svete Marte u Vatikanu. Njegova smrt označava kraj pontifikata koji je trajao od 2013. godine, kada je izabran kao prvi papa iz Latinske Amerike i prvi pripadnik jezuitskog reda na čelu crkve.
Papa Franja se u poslednjim mesecima suočavao s ozbiljnim zdravstvenim problemima. U februaru 2025. godine, hospitalizovan je zbog bronhitisa i obostrane upale pluća, što je dodatno pogoršalo njegovo već narušeno zdravlje. Prethodno je imao problema s pokretljivošću, koristio je invalidska kolica, a 2023. godine podvrgnut je operaciji abdomena zbog kile. U mladosti mu je uklonjen deo pluća, što je dodatno otežavalo borbu s respiratornim infekcijama.
Za razliku od svojih prethodnika, papa Franja je izrazio želju da bude sahranjen u bazilici Santa Maria Mađiore u Rimu, a ne u vatikanskim grobnicama.
Šta nakon smrti pape?
Nakon smrti bilo kojeg pape, pa tako i pape Franja, započinje period poznat kao "sede vacante" (upražnjena stolica), tokom kojeg je upravljanje svakodnevnim poslovima crkve povereno kardinalu kamerlengu, Kevinu Farelu. Tokom narednih devet dana, poznatih kao "novemdiales", biće održane mise zadušnice u čast preminulog pape u bazilici Svetog Petra.
Dve do tri nedelje nakon papine sahrane, Koledž kardinala će se sastati u Sikstinskoj kapeli da održi konklavu, tajanstveni proces izbora novog pape, gde svaki kardinal mlađi od 80 godina ima pravo glasa. Trenutno, 135 kardinala ispunjava ovaj uslov, iako je broj učesnika u konklavi ograničen na 120, što može zahtevati dodatne odluke o izboru učesnika. Oni glasaju tako što upisuju ime na glasački listić.
Ako nijedan kandidat ne dobije potrebnu dvotrećinsku većinu, održava se još jedan krug glasanja. Može biti do četiri runde dnevno. Samit na kom je izabran papa Franja 2013. trajao je oko 24 sata i bilo je pet glasanja, ali proces može trajati duže.
Kada se glasački listići prebroje, oni se spaljuju u peći u Sikstinskoj kapeli, koju su unapred postavili vatikanski vatrogasci. Druga peć sagoreva hemikaliju šaljući dimni signal u spoljašnji svet: crni dim znači da novi papa nije izabran, beli dim znači da jeste.
Nakon izbora, novi papa se prvi put obraća vernicima s balkona bazilike Svetog Petra, izgovarajući tradicionalnu frazu "Habemus papam" (Imamo papu).
Nasleđe pape Franje
Tokom svog pontifikata, papa Franja je bio poznat po svojoj posvećenosti socijalnoj pravdi, zaštiti životne sredine i međureligijskom dijalogu. Njegov enciklik "Laudato Si" iz 2015. godine postavio je temelje za angažman crkve u borbi protiv klimatskih promena. Takođe je bio poznat po svom saosećanju prema marginalizovanim grupama i naporima da crkvu učini pristupačnijom i humanijom.
Njegova smrt označava kraj jedne ere u istoriji Rimokatoličke crkve, a svet sada s nestrpljenjem očekuje izbor njegovog naslednika.
(EUpravo zato)