Posetili smo evropsku metropolu koja ima više muzeja nego kišnih dana! Šta sve možete posetiti u Berlinu? (FOTO)

Dobrodošli u grad u kome možete čuti jezike iz celog sveta, grad u kome lokalcima turisti ne smetaju, grad koji se čuje glasno i koji te tiho zagrli - mesto gde se spajaju istorija, umetnost i urbani način života.

Muzejsko ostrvo u Berlinu Foto: EUpravo zato/Jelena Aleksić

Prestonica Nemačke - Berlin - neće vas dočekati stidljivo. On odmah pokaže koliko je slobodan, živahan, urban i neumoran grad. Ova evropska metropolola pokazaće vam da je svaki ćošak osmišljen za nekog drugog, a u isto vreme i za svakoga od nas.

Ono po čemu se izdvaja jeste da nigde multikulturalnost ne izgleda toliko prirodno kao ovde, gde turski kebab, italijanska pica ili pasta, sirijska baklava i američki fast food lanci dele isti blok. Ipak, jasno im se vidi jedinstvenost kada je u pitanju istorija i kultura.

Više muzeja nego kišnih dana

Berlin ima više muzeja nego kišnih dana. Prema podacima berlinskog turističkog sajta, grad ima oko 170 muzeja. A prema sajtu Climate, koji prikuplja meteorološke podatke iz celog sveta, u Berlinu pada kiša u proseku 167 dana u godini. Dakle, istina je: Berlin ima više muzeja nego kišnih dana!

Brandenburška kapija Foto: EUpravo zato/Jelena Aleksić

Od Novog muzeja gde se nalaze arheološki dragulji Berlina i koji čuva sve od praistorijskih artefakata, preko grčke i rimske umetnosti, do neprocenjive biste egipatske kraljice Nefertiti, do gradskog muzeja i Muzeja DDR, posvećenog životu iza "gvozdene zavese", svaki berlinski muzej priča jedinstvenu, neverovatnu priču.

U samom centru i van

U samom srcu Berlina, na reci Spree, nalazi se Museumsinsel – ili Muzejsko ostrvo. Ovo mesto neodoljivo podseća na vremensku kapsulu – pet muzeja smeštenih na jednom mestu, u zdanjima čija arhitektura sama po sebi izaziva divljenje.

Muzejsko ostrvo. Foto: EUpravo zato/Jelena Aleksić

Uđite u Novi muzej da biste videli legendarnu bistu Nefertiti, zatim svratite u Pergamski muzej, gde se čuva impresivni Pergamski oltar, deo antike preseljen u sadašnjost. Tu su i Stari muzej, Muzej Bode, kao i Stara nacionalna galerija, koja čuva remek-dela nemačkog romantizma i impresionizma.

Ostrvo je pod zaštitom Uneksa i, s punim pravom, jedan je od najvažnijih kulturnih centara Evrope.

Ali muzeji Berlina nisu svi sabrani u elitne četvrti niti zatvoreni u tišinu. Naprotiv. Neki od njih su prave vremenske mašine. DDR Muzej, na primer, omogućava vam da sednete u autentični Trabant i zavirite u dnevnu sobu tipične istočnonemačke porodice iz doba pre pada Berlinskog zida.

Čarlijev čekpoint muzej, smešten uz sam Čarlijev čekpoint u Berlinu, je jedan od najvažnijih muzeja koji oživljava istoriju Hladnog rata. Ovaj muzej nudi detaljan uvid u dramu i napetosti koje su obeležile period kada je Berlin bio podeljen, a Čarlijev čekpoint predstavljao simbol podeljenog sveta. Posetioci mogu da vide eksponate koji prikazuju pokušaje ljudi da pobegnu sa Istočne strane, kao i brojne priče o hrabrosti i tragedijama koje su pratile ove pokušaje. Muzej sadrži dokumente, fotografije, artefakte i interaktivne instalacije koje omogućavaju dublje razumevanje političke situacije, života u podeljenom Berlinu i značaja ovog mesta tokom godina podeljenosti Nemačke.

Prirodnjački muzej (Museum für Naturkunde) dom je jednog od najvećih skeleta dinosaurusa na svetu – a ako imate dete ili ste i sami zainteresovani, nećete želeti da ga propustite.

Za sve one koje zanima sam grad, Muzej Berlina nudi interaktivnu šetnju kroz njegove brojne transformacije – od prestonice Pruske, preko ruševina posle Drugog svetskog rata, do današnjeg tehnološkog i kulturnog centra.

Dodajte tome i Topografiju terora, postavljenu na mestu bivšeg Gestapoa, Jevrejski muzej, čuven po svojoj arhitekturi i emotivnoj naraciji, ili pak Hamburger Bahnhof, bivšu železničku stanicu pretvorenu u dom savremene umetnosti. Tako, ne preskočite ni Memorijalni centar za žrtve holokausta.

Memorijalni holokaust centar Foto: EUpravo zato/Jelena Aleksić

Ulaznice kupite unapred, gužve su velike

Samo je potrebno dobro se raspitati pre odlaska, napraviti plan i potencijalno kupiti unapred ulaznice, jer su gužve za ulaz velike.

Na vama je takođe i da se prepustite Berlinu – gradu gde čak i kad se zaustavite u bilo koje doba dana ili noći, imate utisak da niste stali – uvek će vam u vidokrug ući neki novi detalj koji ranije niste videli.

Očigledno, čak ni kiša u ovom gradu ne bi trebalo da vam predstavlja problem, jer čak i da se zadesite ovde kada pada, ona može biti dobro došla, jer vas nežno gura pod krovove muzeja i galerija u kojima vreme staje, a svet se širi.

(EUpravo zato)