UNESCO štiti nasleđe na Zapadnom Balkanu: Fokus na održivom razvoju kroz kulturu, u pripremi posebna radionica

Radionica, koja će biti organizovana u septembru, ima za cilj da nastavi ukupni cilj osiguravanja da kulturne tradicije ostanu živahne i relevantne za buduće generacije, dok i dalje služe kao vitalni resurs za održivi razvoj i katalizator kulturne raznolikosti širom Zapadnog Balkana

Foto: Foto: J.N.

UNESCO je obučio 30 praktičara o zaštiti nematerijalnog kulturnog nasleđa u okviru svojih napora da unapredi kulturni i kreativni sektor u regionu. U okviru projekta finansiranog od strane EU "Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan" (CC4WBs), UNESCO je organizovao program izgradnje kapaciteta "Podsticanje zaštite živog nasleđa na Zapadnom Balkanu", čiji je cilj bio da ojača znanje kulturnih i kreativnih praktičara iz regiona o osnovnim principima nematerijalnog kulturnog nasleđa.

Od 17. januara do 14. februara 2025. godine, održana je obuka koja se sastojala od 5 online nedeljnih sesija; program je vodila Panajota Andrianopoulu, članica UNESCO globalne mreže facilitatora prema Konvenciji iz 2003. godine o zaštiti nematerijalnog kulturnog nasleđa (ICH), u uskoj saradnji sa UNESCO. Ova inicijativa nije samo podigla svest o važnosti zaštite živog nasleđa, već je i podstakla inovacije i kreativnost u zanatima zasnovanim na ICH-u za lokalni održivi razvoj.

Sesije su istraživale glavne principe Konvencije iz 2003. godine, ali su se bavile i ključnim savremenim pitanjima i UNESCO tematskim inicijativama. Tematski su obuhvaćeni ekonomski aspekti živog nasleđa i njegov značaj za lokalni održivi razvoj, održivi kulturni turizam, zaštita ICH-a u vanrednim situacijama, kao i razvoj efektivnih planova za zaštitu i mera za suočavanje sa novim izazovima.

Trideset učesnika iz različitih oblasti, uključujući UNESCO dobitnike grantova u okviru CC4WBs projekta, civilno društvo, uključujući NVO akreditovane prema Konvenciji iz 2003. godine, istraživače, umetnike i stručnjake za kulturno nasleđe, aktivno je učestvovalo u diskusijama. Okupljanje tako različite grupe stvorilo je nove mreže i ojačalo postojeće, podstaklo značajnu razmenu znanja i ojačalo regionalnu saradnju među ekspertima i praktičarima u ovoj oblasti.

"Obuka je premašila moja očekivanja, pruživši veselu, živahnu i interaktivnu platformu za razmenu ideja i dobijanje povratnih informacija o važnim temama vezanim za ICH", rekla je Vasilka Dimitrovska, kreativna direktorika HAEMUS.

Balkanske zemlje nude veliki broj planinarskih staza za sve ljubitelje prirode Foto: Matjaz Corel / Alamy / Alamy / Profimedia

Obuka je pružila inkluzivno okruženje za učenje kroz otvorene diskusije, praktične vežbe zasnovane na stvarnim studijama slučaja i zajednički rad u grupama. Aktivnosti su podstakle kritičko razmišljanje i aktivno angažovanje, stvarajući siguran i podržavajući prostor za značajnu debatu. Učesnici su ostali aktivno uključeni u diskusije tokom obuke i istakli da je obuka stvorila prostor za razmatranje različitih perspektiva.

"Sesija je pružila dragocene uvide kroz visokokvalitetne primere koji će biti korisni za naš budući rad," rekao je Hazim Osmanović, menadžer Kulturno-umetničke asocijacije (CAA) "Puračić" u Bosni i Hercegovini.

Za Aleksandru Kuzman, višeg istraživačkog saradnika tradicionalnih muzičkih instrumenata u Nacionalnom institutu za folklor "Marko Čepenkov" (Severna Makedonija), ova divna sesija je bila "motivišuća i inspirativna i dovela do pojave nekoliko intrigantnih ideja za implementaciju, razmena znanja osnažila učesnike, opremivši ih alatima za prevazilaženje izazova zaštite živog nasleđa".

Na osnovu uspeha ovih sesija, UNESCO planira finalnu radionicu, koja će omogućiti učesnicima da primene teoretsko znanje u stvarnim situacijama i dodatno ojačaju zajednicu praktičara posvećenih zaštiti živog nasleđa. Radionica, koja će biti organizovana u septembru, ima za cilj da nastavi ukupni cilj osiguravanja da kulturne tradicije ostanu živahne i relevantne za buduće generacije, dok i dalje služe kao vitalni resurs za održivi razvoj i katalizator kulturne raznolikosti širom Zapadnog Balkana. 

(EUpravo zato.rs)