Hrvatska dobila izuzeće od budžetskih pravila EU za finansiranje odbrane: Ovo im je samo "instrument osiguranja"

Pored Hrvatske, klauzulu su aktivirale Belgija, Bugarska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Grčka, Mađarska, Letonija, Litvanija, Poljska, Portugal, Slovačka i Slovenija.

Hrvatska vojska Foto: DeymosHR/Shutterstock

Ministri finansija zemalja članica doneli su formalnu odluku da zemlje koje su to zatražile mogu odstupiti od fiskalnih pravila EU i prekoračiti svoje budžetske deficite ako su ta sredstva namenjena evropskoj odbrani.

Aktiviranje takozvane klauzule o odstupanju od fiskalnih pravila EU zatražilo je 15 zemalja članica, uključujući Hrvatsku, koja zapravo ne planira da je koristi, ali želi da je ima kao instrument osiguranja.

"Za sada ne planiramo da koristimo ovu klauzulu, a prijavili smo se kako bismo imali dodatni instrument osiguranja", rekao je hrvatski ministar finansija Marko Primorac.

Dodao je da Hrvatska namerava da ispuni sve svoje obaveze u vezi sa povećanjem rashoda za odbranu i da će se truditi da budžetski deficit drži ispod tri procenta BDP-a.

Odluka o aktiviranju klauzule o odstupanju pokriva period od četiri godine tokom kojeg će zemlje članice moći da prekorače dozvoljeni budžetski deficit za 1,5 odsto, koji prema fiskalnim pravilima ne može biti veći od tri procenta. Drugim rečima, protiv njih se neće pokretati postupak zbog budžetskog deficita koji može dostići 4,5 odsto, ako je 1,5 odsto namenjeno za odbrambene investicije.

Pored Hrvatske, klauzulu su aktivirale Belgija, Bugarska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Grčka, Mađarska, Letonija, Litvanija, Poljska, Portugal, Slovačka i Slovenija.

Primorac je rekao da će Hrvatska koristiti ovu klauzulu samo ako bude potrebe za hitnim interventnim merama.

"Imamo više nego dovoljno fiskalnog prostora za povećanje odbrambenih rashoda, a pošto postoji mogućnost korišćenja ove fleksibilnosti, primenili smo je prvenstveno kao instrument osiguranja", rekao je Primorac.

On je istakao da će povećanje odbrambenih rashoda zahtevati i određene preraspodele budžetskih sredstava i korišćenje raznih drugih opcija. Tako je planirano da se deo odbrambenih izdvajanja finansira iz fondova kohezione politike, posebno za rashode dvostruke namene, kao što su putevi i infrastrukturni objekti, koji se mogu koristiti i u civilne i u vojne svrhe.

Primorac kaže da Hrvatska pokazuje interesovanje za korišćenje SAFE instrumenta, kreditnog programa od 150 milijardi evra povoljnih kredita, koje će države članice moći da zatraže za finansiranje odbrambenih rashoda.

(EUpravo zato)