Ova zemlja će zatvor za najopasnije kriminalce smestiti preko okeana! Lokalci su ogorčeni

Francuska na svojoj prekookeanskoj teritoriji u Južnoj Americi pravi zatvor za najopasnije kriminalce.

Zgrade zatvora Camp de la Transportation u Sent Loren di Maroni, Francuska Gvajana Foto: Matyas Rehak/Shutterstock

Planovi Francuske da izgradi zatvor sa najvišim merama bezbednosti namenjen trgovcima droge i islamističkim ekstremistimau blizini nekadašnje kažnjeničke kolonije u Francuskoj Gvajani (najveća teritorija Evropske unije izvan Evrope) izazvali su nezadovoljstvo među lokalnim stanovništvom i zvaničnicima.

Ovaj zatvor koštaće 450 miliona dolara a najavljen je još 2017. godine. Do 2028. trebalo da primi 500 zatvorenika. Zatvor će biti izgrađen u Sen-Loran-di-Maroniju, gradu na granici sa Surinamom, koji je u 19. veku primao zatvorenike poslate brodovima po nalogu Napoleona III, od kojih su neki završavali na zloglasnom Đavoljem ostrvu, nedaleko od obale Francuske Gvajane.

Francuski ministar pravde Žerald Darmanen objavio je planove za izgradnju visokobezbednosnog zatvora tokom zvanične posete Francuskoj Gvajani. Na Fejsbuku je napisao da će 15 od ukupno 60 mesta u novom krilu biti rezervisano za islamističke ekstremiste.

Za nedeljnik Le Journal du Dimanche, Darmanen je rekao da je cilj zatvora da se osumnjičenim trgovcima drogom onemogući kontakt sa njihovim kriminalnim mrežama.

"Svedoci smo sve većeg broja mreža za trgovinu drogom. Moramo da reagujemo", izjavio je u Francuskoj Gvajani.

Francuski mediji, pozivajući se na Ministarstvo pravde, prenose da će u novi zatvor prioritetno biti smeštani zatvorenici iz Francuske Gvajane i prekomorskih francuskih teritorija u Karibima.

Ogorčenje u Francuskoj Gvajani

Ova objava izazvala je ogorčenje širom Francuske Gvajane – francuskog prekomorskog departmana u Južnoj Americi, koji je nekada bio ozloglašena kolonija za političke zatvorenike, uključujući i kapetana Alfreda Drajfusa, optuženog za špijunažu.

Drajfus je bio zatočen na Đavoljem ostrvu, kažnjeničkoj koloniji koja je radila čitav vek i koja je opisana u čuvenom francuskom romanu Papijon, prema kome su snimljena i dva filma.

Žan-Pol Fereira, vršilac dužnosti predsednika Teritorijalne skupštine Francuske Gvajane – tela koje okuplja 51 izabranog zvaničnika i upravlja lokalnim poslovima – rekao je da je ova odluka iznenadila i šokirala sve jer plan o izgradnji visokobezbednosnog zatvora nikada ranije nije bio tema razgovora.

"Zato su članovi Skupštine, zajedno sa čitavim stanovništvom Gvajane, sa zaprepašćenjem i ogorčenjem saznali informacije objavljene u Le Journal du Dimanche", naveo je Fereira u saopštenju objavljenom na društvenim mrežama.

Uvredljivo i ponižavajuće

On je dodao da je ovaj potez uvredljiv i ponižavajući, podsetivši da je dogovor iz 2017. predviđao izgradnju novog zatvora kako bi se smanjilo prenatrpavanje u postojećem.

"Iako svi lokalni zvaničnici godinama traže snažne mere u borbi protiv organizovanog kriminala na našoj teritoriji, Gvajana nije mesto za prihvat kriminalaca i radikalizovanih lica iz Francuske", napisao je Fereira.

Protivljenje je izrazio i Žan-Viktor Kastor, poslanik u Narodnoj skupštini iz Francuske Gvajane, koji je direktno pisao francuskom premijeru kako bi izrazio zabrinutost, naglašavajući da je odluka doneta bez ikakvih konsultacija sa lokalnim vlastima.

"Ovo je uvreda za našu istoriju, politička provokacija i kolonijalni korak unazad", poručio je Kastor u saopštenju u nedelju, pozivajući Francusku da odustane od projekta.

(Eupravo zato)