Evropski lideri su potvrdili svoju posvećenost jačem odbrambenom partnerstvu uoči samita NATO-a koji će se sledećeg meseca održati u Ankari. Takođe su se oprostili od odlazećeg britanskog premijera Kira Starmera, nakon što je ove nedelje podneo ostavku usred rastućeg nezadovoljstva u svojoj stranci.
Nemački kancelar, Fridrih Merc, koji je pozvao lidere Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Italije i Poljske u Berlin, rekao je da će samit NATO-a 7. i 8. jula biti trenutak da se pokaže odlučnost Evrope da preuzme snažniju vodeću ulogu u odbrani.
"Želimo da obnovimo Alijansu. Jačamo njen evropski stub", rekao je Merc.
U zajedničkoj izjavi saveznici su potvrdili "nepokolebljivu posvećenost evroatlantskoj bezbednosti i transatlantskoj povezanosti".
Mercov poziv u Berlin usledio je nakon nekoliko incidenata koji su razotkrili napetosti oko odbrambenih i bezbednosnih pitanja među glavnim evropskim partnerima.
U međuvremenu, Berlin i Pariz su odustali su od zajedničkog projekta borbenih aviona FCAS zbog brojnih neslaganja, što naglašava poteškoće sa kojima se Evropa suočava kako bi obnovila svoju odbranu, u jeku pretnji američkog predsednika Donalda Trampa koji je više puta istakao da bi mogao da uskrati podršku evropskim saveznicima ukoliko ne krenu više da izdvajaju za odbranu.
U poslednjih nekoliko meseci Vašington je kritikovao pojedine NATO članice jer ga nisu dovoljno podržale u napadima na Iran, pa je zapretio i povlačenjem američkih trupa iz Evrope.
Poljska i Italija su optužile Nemačku, Francusku i Veliku Britaniju da su sprečile druge zemlje da pregovaraju sa Ukrajinom.
Merc se nije direktno osvrnuo na razlike među članicama NATO-a, već je kao cilj naglasio jačanje jedinstva, uključujući snažno partnerstvo sa SAD.
"Jednostrane nacionalne akcije u našoj odbrambenoj politici bile bi greška", dodao je.
Rekao je da će razgovarati sa Trampom i turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, kao i sa drugim partnerima.
Lideri su se oprostili od Starmera, koji je tokom svog mandata želeo da ojača veze sa Evropom nakon Bregzita.
"Ponovo smo postali ujedinjeni na mnogo načina. Zahvaljujući vašem radu, bilo je moguće na trenutak zaboraviti na Bregzit", rekao je poljski premijer Donald Tusk.
(EUpravo zato/Index.hr)