Prema podacima MUP-a Srbije, prošle godine je oko 30.000 Rusa dobilo dozvole za privremeni boravak u našoj zemlji.
Aleksej Novikov je iz Rusije pobegao od rata i u Beograd došao 2022. godine. Nakon što se smestio, otvorio je kafić.
Kaže da mu je za otvaranje kafića bilo potrebno sve što važi i za srpske kafiće, sve dozvole plus dozvola za ruske radnike, privremeni boravak i dozvola za rad, ispričao je on za Euronews Srbija.
"Rusi u Srbiji imaju neki svoj svet. Ima puno Rusa u Beogradu koji su otvorili restorane, dok je samo u poslednja dva meseca otvoren je 21 restoran", navodi Novikov.
Inače, prema podacima APR-a, trenutno je registrovano nešto više od 2.300 privrednih društava i skoro 10.000 preduzetnika čiji su osnivači osobe iz Rusije. Ove firme se u većini bave programiranjem, nespecijalizovanom trgovinom, konsaltingom i ugostiteljstvom.
Kako su registrovani u Srbiji, oni se smatraju domaćim privrednim subjektima, a ekonomisti kažu da to doprinosi jačanju konkurentske snage domaće ekonomije.
"Bilo kakav prilog direktnih stranih investicija može imati pozitivan uticaj na dinamiku privrednih aktivnosti u zemlji, a te investicije iz Rusije su svakako imale pozitivan uticaj i doprinele su rastu BDP u zemlji", navodi ekonomista i urednik puiblikacije Strateo Saša Đogović.
Oslobađanje od ruskog uticaja
Prema njegovim rečima, srpska ekonomija se oslobađa uticaja ruskog tržišta i postaje sve manje zavisna od njega. Rusija je bila 4. spoljnotrgovinski partner, dok je sada na 7. mestu.
Kao još jedan primer pada ruskog uticaja na Srbiju on navodi to što su jabuke, pre ruskog napada na Ukrajinu, bile naš izvozni adut broj 1, a sada su pale na 4. mesto.
"To nam govori da su logistički transportni troškovi do ruskog tržišta znatno viši i da postaje teško za plasman na rusko trziste, ali su srpski privrednici našli alternativna tržišta", pojašnjava on.
Neki od proizvoda koje je Srbija u najvećoj meri prošle godine izvozila Rusiji su frižideri, hrana za kućne ljubimce i hulahop čarape.
Osim smanjenog izvoza, pad uticaja ruske ekonomije se ogleda i u smanjenom uvozu, kažu stručnjaci, i kao primer daju umanjen uvoz ruske nafte i traženje novih izvora gasa.
(M.A./EUpravo zato/eKapija.com)