Budžet bi mogao da sruši i ovu vladu: Da li Francuskoj sledi već viđeni scenario?

Francuska vlada nikako da se politički stabilizuje, naprotiv, a priča o budžetu opet je u prvom planu. Kako je najavio tvrdolevičar France Unboved (LFI) predlog za pokušaj rušenja nedavno imenovane vlade Fransoa Bajrua je na stolu, a o pitanju poverenja razgovaraće se najverovatnije već sutra.

Gao Jing / Xinhua News / Profimedia Novi francuski premijer Fransoa Bajru

Francuski premijer Fransoa Bajru juče je usvojio plan budžeta za 2025 u parlamentu bez glasanja poslanika, koristeći posebno ustavno sredstvo poznato kao član 49.3 da bi se usvojio davno zakasneli zakon.

Ovaj potez izlaže njegovu nedavno imenovanu vladu riziku od izglasavanja nepoverenja i to već u sredu.

Socijalistička partija (PS), deo levičarske koalicije Novi narodni front (NFP), saopštila je u ponedeljak popodne da je odlučila da još ne glasa protiv Bajruove vlade.

Socijalistička partija je u saopštenju za javnost saopštila da su spremni da podnesu zahtev za izglasavanje nepoverenja tek "nakon što se usvoji budžet".

Međutim, tvrdo levičarska Francuska Nepokorena stranka (LFI) najavila je da će izneti dva predloga za izglasavanje nepoverenja: jedan protiv plana državnog budžeta i drugi protiv plana budžeta za socijalno osiguranje.

"Ova nelegitimna vlada mora pasti", istakao je LFI na svom zvaničnom X nalogu.

Krajnje desničarska Partija nacionalnog skupa (RN) i dalje okleva, rekavši novinarima da će odlučiti da li će glasati protiv Bajrua do srede.

Hoće li Bajru biti sledeći?

Sporni budžetski plan ima za cilj da smanji naglo rastući javni deficit zemlje na 5,4% ove godine sa procenjenih 6% u 2024.

Da bi to postigla, Bairouova vlada želi da smanji zapanjujućih 30 milijardi evra i poveća poreze za 20 milijardi evra na superprofite i najbogatija domaćinstva.

Francuska je bila pod pritiskom EU zbog svog deficita, koji je više nego dvostruko veći od procenta koji je odobrio Brisel.

Bajruov prethodnik Mišel Barnije zbačen je u decembru nakon što su krajnja desnica i NFP udružili snage da sruše vladu.

Francuska je bila uvučena u duboku političku krizu nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron šokantno raspustio Nacionalnu skupštinu u junu 2024. nakon što je njegova stranka izgubila od krajnje desnice na evropskim izborima.

Međutim, Makronovi planovi su se izjalovili, a vanredni izbori su završeni oštro podeljenim donjim domom parlamenta.

Prema francuskom ustavu, Makron ne može da raspusti Narodnu skupštinu pre leta 2025. godine.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)

Francuska je bila uvučena u duboku političku krizu nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron šokantno raspustio Nacionalnu skupštinu u junu 2024. nakon što je njegova stranka izgubila od krajnje desnice na evropskim izborima.