Da li će uvek da nam "fali jedan papir"? Javna uprava mora da se modernizuje, a kako to zaista izgleda

Na putu ka Evropskoj uniji, jedan od glavnih zadataka je reformisanje, odnosno, modernizacija javne uprave, a među brojnim ciljevima je i izmena Zakona o elektronskoj upravi. Šta to sve znači?

Stefan Stojanović

Rečenica koju često čujemo kad god treba da nabavljamo neke dokumente - "fali ti jedan papir" - toliko je ušla u kolektivnu svest građana da je iz šale smišljena i posebna "šifra" za to - FT1P.

Ipak, u eri interneta nema više opravdanja da se papiri toliko koriste, pa bi većina birokratskih poslova trebalo da se obavlja i elektronskim putem.

Tako i u Srbiji funkcioniše portal e-uprava, a prema podacima Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, ovogodišnji rezultati pokazuju da je "čak 88 odsto građana i 97 odsto privrede zadovoljno brzinom pružanja elektronskih usluga".

Bili mi zadovoljni ili ne, javna uprava treba mnogo više da se modernizuje, a to se sve radi po uzoru na evropske prakse. Zapravo, reforma javne uprave jedna je od glavnih stvari koju treba da ispunimo na putu ka Evropskoj uniji.

Šta je otvorena uprava?

Nedavno se u Tirani održao regionalni forum "Jačanje otvorene uprave u zemljama Zapadnog Balkana" na kome je učestvovala i naša ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević.

Ona je istakla da je "Srbija učinila mnogo toga kako bi uprava bila otvorenija i po meri građana, što i jeste vizija reforme javne uprave koju sprovodimo".

Međutim, šta se upšte podrazumeva pod otvorenom upravom?

Definicija kaže da je to uprava koja podrazumeva veće učešće građana i saradnju sa vladom kroz korišćenje modernih tehnologija.

Otvorenu upravu odlikuje visoki nivo transparentnosti, što znači da javnost treba da ima pristup vladinim informacijama i bude informisana o njenim postupcima.

Tamara Mladenović/MDULS  Ministarka Jelena Žarić Kovačević je prisustvovala forumu 'Jačanje otvorene uprave u zemljama Zapadnog Balkana' u Tirani

Ukratko, cilj je da na elektronski način završimo što više poslova, a ne da se šetamo po šalterima.

Reforma javne uprave je jedan od glavnih zadataka Srbije kako bi bila modernizovana i u službi svih građana i privrede.

Pod tim se podrazumevaju bolja organizacija javne uprave, razvoj modernog i profesionalnog službeničkog sistema, unapređenje sistema lokalne samouprave, digitalizacija i razvoj eUprave, unapređenje pružanja usluga i poslovnog okruženja...

Partnerstvo za otvorenu upravu

"Učešće u Partnerstvu za otvorenu upravu za nas je deo šireg procesa izgradnje moderne javne uprave, koja je participativna, inkluzivna, transparentna i 'na usluzi svojim građanima', izjavila je ministarka Jelena Žarić Kovačević u Tirani na forumu koji je organizovala Albanija uz podršku međunarodne inicijative "Partnerstvo za otvorenu upravu" i Regionalne škole za javnu upravu, ReSPA.

Žarić Kovačević je istakla da se trenutno sprovodi važna reforma koja poseduje izuzetan potencijal da doprinese daljem "otvaranju" javne uprave, a to je unapređenje okvira i prakse u oblasti "otvorenih podataka" i njihove ponovne upotrebe.

Javna uprava mora da se modernizuje

Partnerstvo za otvorenu upravu je međunarodna inicijativa čija je svrha obezbeđivanje podrške i većeg angažovanja vlada širom sveta u cilju poboljšanja integriteta, transparentnosti, efikasnosti i odgovornosti javne vlasti.

Srbija aktivno učestvuje u ovoj inicijativi od 2012. godine. Do sada su izrađena, usvojena i implementirana četiri akciona plana, a u toku je uvođenje petog Akcionog plana za sprovođenje inicijative POU za period od 2023. do 2027. godine koji sadrži 10 obaveza i jednu preporuku. Obaveze se uglavnom odnose na otvorene podatke i njihovu vizuelizaciju, transparentnost i ujednačenost veb sajtova organa, učešće građana, fiskalnu transparentnost itd.

Kako je navela, kako bismo se uskladili sa propisima i standardima Evropske unije u ovoj oblasti, Srbija je u fazi izmena i dopuna važećeg Zakona o elektronskoj upravi. Upravo ovaj zakon postavlja temelje kada je u pitanju oblast otvorenih podataka.

"Ovim izmenama postavićemo zakonske osnove za uvođenje koncepta 'setova podataka visoke vrednosti'. Iskreno se nadam da ćemo do kraja ove godine imati nova zakonska rešenja u ovoj oblasti. Ono što nas očekuje nakon toga jeste izrada podzakonskog akta kojim ćemo detaljno urediti sva pitanja i dodatno podstaći pozitivnu praksu u ovoj oblasti. Mislim da u otvorenim podacima leži ogroman potencijal koji još nismo dovoljno iskoristili“, rekla je Žarić Kovaćević.

Šta se menja u Zakonu o elektronskoj upravi?

Cilj izmena je da se u srpski zakon prenese evropska direktiva o otvorenim podacima i ponovnoj upotrebi informacija javnog sektora.

Biće definisano nekoliko pojmova, poput "pametnog grada" sa obrazloženjem da je to "koncept upravljanja podacima u urbanim područjima, korišćenjem informaciono-komunikacionih tehnologija, uz obradu otvorenih podataka, u cilju poboljšanje efikasnosti, održivosti i kvaliteta urbanog života", stoji u Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o e-upravi.

Stefan Stojanović  Modernizovanjem javne uprave nećemo morati toliko da se oslanjamo na papirna dokumenta

Izmenama će se takođe u zakonu definisati šta su to "dinamički podaci", "skupovi podataka", "istraživački podaci".

U članu koji se odnosi na pametni grad navodi se da je organ dužan da koristi informaciono-komunikacione tehnologije za razvoj pametnih gradova kako bi omogućio korišćenje usluga elektronsкe uprave, kao i da bliže kriterijume za razvoj pametnih gradova uređuje Vlada.

Jedan član posvećen je i nalogu korisnika usluga elektronske uprave.

Kako sve građani mogu da se izjasne o radu javne uprave?

Ona je posebno izdvojila portal eKonsultacije, centralnu nacionalnu platformu putem koje organi državne uprave sprovode konsultacije i javne rasprave.

Platforma omogućava građanima da "od kuće", odnosno, bez dodatnih troškova, učestvuju u procesima odlučivanja dajući svoje komentare i sugestije na propise i politike.

Takođe, postoji i e-narodna inicijativa na portalu eUprava putem koje se potpisi prikupljaju elektronski.

 (EUpravo zato)