Šta evropski lideri misle o priključivanju Zapadnog Balkana EU? Proširenje (ni)je nedostižan san - govore nam ove poruke

U Briselu se sve češće ističe potreba za reformama unutar same Unije pre nego što dođe do novih prijema, dok zemlje kandidati izražavaju frustraciju zbog usporenog procesa. S druge strane, geopolitičke tenzije i sve veći uticaj trećih aktera podstiču EU da preispita tempo i metodologiju proširenja. U tom kontekstu, pitanje nije više da li, već kada i kako će se proširenje dogoditi

Foto: Instagram/Ursula fon der Layen

Proširenje Evropske unije ostaje jedna od ključnih tema u spoljnopolitičkom diskursu Unije, posebno u kontekstu strateške važnosti Zapadnog Balkana. Iako lideri EU retorički podržavaju integraciju regiona, praksa pokazuje oprez i razlike u pristupima među državama članicama.

U Briselu se sve češće ističe potreba za reformama unutar same Unije pre nego što dođe do novih prijema, dok zemlje kandidati izražavaju frustraciju zbog usporenog procesa. S druge strane, geopolitičke tenzije i sve veći uticaj trećih aktera podstiču EU da preispita tempo i metodologiju proširenja. U tom kontekstu, pitanje nije više da li, već kada i kako će se proširenje dogoditi.

Sa nedavno održanog samita Evropske političke zajednice u Tirani, regionu je poručeno da EU drži otvorena vrata. Poruke u sličnom tonu mogle su se čuti i proteklih nedelja od evropskih zvaničnika, s tim što su oni, uz optimistične i ohrabrujuće poruke, imali i određene uslove. 

Kalas ohrabruje, ali traži konkretne rezultate

Kaja Kalas je, u obraćanju nakon sastanaka sa predstavnicima vlasti u Beogradu, rekla da je jasno da članstvo u Evropskoj uniji ostaje strateški cilj, ali želi da vidi i dela koja će podržati te reči.

"Reforme su način na koji će Srbija napredovati na svom evropskom putu. Ne postoje prečice za članstvo. Pravi progres mora da se ostvari", poručila je ona.

Naglasila je da je duboko posvećena pomaganju celom zapadnom Balkanu da iskoriste ovaj trenutni zamah po pitanju proširenja. Takođe je pomenula da je tokom sastanaka bilo reči i o pitanjima koja se tiču bezbednosti na granicama, odnosima sa susedima, normalizaciji odnosa sa Prištinom.

"To nije samo unapređenje veza, već je od suštinske važnosti za budućnost Srbije. Vreme je da se prošlost prevaziđe i da se radi na zajedničkoj budućnosti. Pozivam predstavnike Beograda i Prištine da što pre dođu u Brisel i razgovaraju o konkretnim koracima napred", rekla je Kalas.

Ursula fon der Lajen - šansa kroz Plan rasta

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da je Evropska unija posvećena stvaranju prosperiteta, između ostalog, kroz plan rasta za Zapadni Balkan.

''Povezanost mora biti visoko na našem dnevnom redu. Već stvaramo takve mogućnosti kroz naš program za Ukrajinu i naše planove rasta za Zapadni Balkan i Moldaviju'', rekla je ona na Samitu Evropske političke zajednice.

Marta Kos predstavila 4 preporuke za Srbiju ukoliko želi u EU

Nakon sastanka sa predsednikom Vlade, komesarka Marta Kos rekla je da su na sastanku govorili o evropskom putu Srbije, kao i tome šta je potrebno da na tom putu učine. Naglasila je da je premijeru Macutu poručila da je neophodno da Srbija radi sa EU na reformama kako bi članstvo bilo moguće.

"Mi sad imamo mogućnost koja se javlja jednom u generaciji da dovršimo unifikaciju Evrope. Ne radi se tu samo o proširenju. Mnoge zemlje kandidatkinje su shvatile da je neophodno sprovesti reforme brže nego što je to do sad bio slučaj. Htela bih da se isto odvija i u Srbiji, zemlji koja ima bogatu istoriju i tradiciju sa veoma vrednim i inovativnim ljudima.

Srbija ima mnogo toga da ponudi Evropi. Evropa se raduje tome. Mi smo premijeru Macutu prezentirali našu ponudu za srpski narod, a ona je sledeća: radite sa nama na reformama kako bi vaše članstvo bilo moguće. Radite sa nama na uspostavljanju nezavisnog pravosuđa koje može da se bori efikasno protiv korupcije. Radite sa nama na sprovođenju zakona i uspostavljanju institucija koje će omogućiti slobodne medije gde će sva mišljenja biti zastupljena. Radite sa nama da se uspostavi izborni okvir koji će obezbediti da se volja srpskog naroda čuje i da se na osnovu nje odlučuje", rekla je Kos na konferenciji.

Evropski savet i Antonio Košta optimistični po pitanju proširenja

Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta poručio je da čvrsto veruje da je budućnost Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji i da je jedan od njegovih prioriteta proširenje.

"To je najbolji način da se okrene stranica u odnosu na prošlost i gradi zajednička budućnost mira, stabilnosti i prosperiteta", rekao je Košta i pozvao sve da nastave sa reformama.

Uoči njegove zvanične posete Beogradu, iz Evropskog saveta za EUpravo zato su rekli da je predsednik Košta proširenje postavio kao jasan politički prioritet i lično se obavezao da će revitalizovati angažman EU prema Zapadnom Balkanu, uključujući Srbiju.

"EU je spremna da napravi konkretan napredak, ali dalji zamah zavisi od spremnosti Srbije da sprovede ključne reforme (posebno u oblastima vladavine prava, izborne reforme, borbe protiv korupcije i slobode medija), normalizuje odnose sa susedima i uskladi se sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU. U tom smislu, EU je spremna da pruži snažne političke signale i podršku, ali lopta je i dalje kod Srbije u dvorištu", rekli su iz Evropskog saveta za naš portal.

Mecola: EU mora iskoristiti ovaj trenutak za proširenje

Da bi Evropska unija trebalo da iskoristi trenutak i proširi se, dok se Sjedinjene Američke Države povlače na svetskoj sceni, poručila je u martu predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola i upozorila da će, ukoliko Unija ne integriše zemlje poput Ukrajine, Moldavije i Zapadnog Balkana, drugi popuniti tu prazninu.

Mecola je opisala proširenje EU kao geopolitičku nužnost i dodala da kredibilitet Evrope, i globalno i u transatlantskim odnosima, zavisi od njene sposobnosti da bude predvodnik u sopstvenom susedstvu. Iako je priznala da postoji zabrinutost nekih država članica da je EU već prevelika i birokratska, Mecola je podsetila na proširenja EU iz prošlosti, kao što je pridruživanje Poljske bloku, kao dokaz da proširenje jača Uniju, a ne da je slabi.

(EUpravo zato.rs/J.N.)