8 načina na koji EU pomaže Albaniji: Podrška za učenike, nastavnike i sve one koji traže posao

Bilo da se radi o obrazovanju ili traženju posla, evropski projekti mogu na razne načine da pomognu građanima Albanije.

Tirana Foto: Shutterstock

Od školarina do inovacija i inkluzije, EU otvara svoja vrata studentima, profesorima i mladim profesionalcima iz celog regiona, uključujući i Albaniju.

Kroz brojne programe koji obuhvataju rekonstrukciju objekata, bolje opremanje, različite metode, međunarodne prilike i obuke za različite generacije i društvene grupe, projekti EU doprinose poboljšanju kvaliteta obrazovanja, kao i promociji izgradnje mira, razmene i interkulturnog dijaloga.

Više od 2.500 studenata i akademskog osoblja Albanije studiralo je na evropskim univerzitetima kroz program "Erasmus+" u 2023. godini, dok ih je u prethodnim godinama bilo više od 10.000.

Šezdeset tri škole su nakon zemljotresa obnovljene u skladu sa EU standardima kroz program "EU4Schools" u 11 opština, čime su se uslovi učenja poboljšali za za 24.529 dece, učenika i nastavnika.

Verujući da nijedno dete ne sme da bude zapostavljeno i čineći obrazovanje dostupnijim, program "EU4InclusiveTeaching" omogućio je profesionalni razvoj za 15.000 nastavnika kako bi se prilagodili različitim potrebama učenika, uspostavio 550 kabineta za psiho-socijalne usluge u školama i transformisao specijalne škole za učenike sa oštećenjem sluha i vida.

Uz pomoć programa "Horizon Europe" otvoren je prvi Evropski institut za inovacije i tehnologiju – Community Hub, stvarajući prilike za lokalne inovatore u različitim sektorima.

Podstičući sposobnost škola da razvijaju kvalitetne projekte kroz kreiranje modernih i inovativnih prostora za učenje, više od 300 učenika, 88 nastavnika i 43 škole učestvovalo je u razmenama tokom programa "Superškole" na Zapadnom Balkanu u poslednje tri godine, podržavajući izgradnju mira i pomirenje.

Foto: Shutterstock

Istovremeno, prošle godine 500 Albanaca uzrasta od 15 do 29 godina prijavilo se za obrazovanje, poslove i obuke u Nacionalnoj agenciji za zapošljavanje i veštine, koja u okviru programa "EU4Youth" jača kapacitete i efikasnost sistema stručnog obrazovanja i obuke (VET) u cilju stvaranja kvalifikovane radne snage.

Evropska unija se snažno zalaže za inkluzivnost, radeći na pružanju prilika za sve građane. Kroz "Inclusive EduJobs", EU želi da poboljša akademska dostignuća kroz kombinovano obrazovanje, stipendije i programe digitalne pismenosti. Stimulativne stipendije pomažu učenicima romske i egipatske zajednice da se zadrže u školama i nastave svoje obrazovanje.

Kada je reč o ugroženim grupama, u 19 opština širom Albanije projekat "EU4Labour Market Inclusion" pomaže ženama, mladima i osobama sa invaliditetom da učestvuju u fleksibilnim programima obuke prilagođenim potrebama tržišta rada, kako bi mogli što bolje da dođu do radnog mesta.

(EUpravo zato/eeas.europa.eu)