EUpravo zato saznaje: Sastanak u Strazburu koji čine poslanici Srbije i EP završen bez usvajanja deklaracije

Kako javlja naš izvor, na sastanku je došlo do neslaganja oko amandmana, zbog čega je i završen ranije u odnosu na agendu i to bez postignutih dogovora

16th Meeting of the EU-Serbia Stabilisation and Association Parliamentary Committee - Voting session Foto: Fred MARVAUX/© European Union 2025 - Source : EP

U Strazburu je završen sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija i to bez usvajanja deklaracije, saznaje EUpravo zato od izvora.

Na stolu se našlo pitanje usklađivanja sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom "kao pokretačem evropskih integracija Srbije" i dijalog Beograda i Prištine koji se vodi uz posredovanje EU.

Kako javlja naš izvor, na sastanku je došlo do neslaganja oko amandmana, zbog čega je i završen ranije u odnosu na agendu i to bez postignutih dogovora.

Delegacija Narodne skupštine u Parlamentarnom odboru za stabilizaciju i pridruživanje EU – Srbija (POSP) u sastavu Milimir Vujadinović, predsednik, Branko Ružić, zamenik predsednika, Elvira Kovač, Edin Đerlek, Staša Stojanović, Igor Bečić, Veroljub Arsić, Biljana Đorđević, Milica Nikolić, članovi delegacije i dr Tijana Perić Diligenski i Đorđe Stanković, zamenici članova delegacije učestvovali su na 16. sastanku POSP, koji se 12. i 13. februara održao u Evropskom parlamentu, u Strazburu.

16th Meeting of the EU-Serbia Stabilisation and Association Parliamentary Committee - Voting session Foto: Fred MARVAUX/© European Union 2025 - Source : EP

Prethodnog dana održan je prvi sastanak, tokom kojeg su srpski poslanici istakli da je članstvo u EU strateški prioritet Srbije i da je njen cilj da uskladi svoje zakonodavstvo sa zakonodavstvom EU do kraja 2026. godine.

Tokom tog sastanka govorilo se o pristupnim pregovorima i odnosu Srbije i EU, dijalogu Beograda i Prištine, vladavini prava, demokratiji i slobodi izražavanja, kao i o situaciji u Srbiji nakon tragedije u Novom Sadu, koja je pokrenula blokade i proteste.

Prema agendi, koja je ranije objavljena, na dnevnom redu našlo se nekoliko tema, a sve u cilju procene koliko je Srbija napredovala ka članstvu u EU i šta dalje treba da uradi.

*Status pregovora o pristupanju i odnose EU-Srbija, uz prisustvo zvaničnika Vlade Srbije i institucija EU;

*Stanje u okviru Klastera 1 - Osnove, sa posebnim fokusom na demokratiju i slobodu izražavanja;

*Napredak u sastanak,  - Zelena agenda, sa naglaskom na zaštitu životne sredine i klimatske promene;

*Usklađivanje sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU kao faktorom koji podsticče proces evropskih integracija Srbije;

*Dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU;

*Ekonomski razvoj.

(EUpravo zato.rs)