Evropska komisija koju će po drugi put za redom predvoditi Ursula fon der Lajen, sa radom počinje 1. decembra.Članove Komisije je 27. novembra odobrio Evropski parlament, pa komesari početkom sledećeg meseca mogu da počnu sa radom na agendama koje su predstavili tokom saslušanja.
Komesari su bili prisutni i na samom događaju odobravanja Komisije od strane Paralmenta, a među njima i Marta Kos, nova komesarka za proširenje. Kosova je bila raspoložena da nakon sednice razgovara sa novinarima, a nije ostalo ne zapaženo da je na pitanje novinara iz Srbije, Ivana Ilića, dopisnika RTV Vojvodine, koji joj je pitanje postavio na srpskom - na srpskom i odgovorila. Ili, kako je sama rekla, na "jugoesperantu".
"Preuzeli ste važan resor u ovoj Evropskoj komisiji", započeo je Ilić pitanje na našem jezku, a onda upitao i: "Jel možemo na srpskom?".
"Može na jugoesperanto", odgovorila je Marta Kos, a onda i nastavila odgovor na pitanje kako vidi svoj rad u narednom periodu.
"Proširenje danas je drugačije nego što je bilo pre pet godina. Imamo promenjenu geopolitičku situaciju, zbog toga je dinamika ovog proširenja sasvim dugačija, tako da imamo realne šanse da sledećih godina dovedemo nekoliko država do kraja ugovora za ulazak u EU".
Agenda Marte Kos
Marta Kos će biti važna figura za sve zemlje koje su u čekaonici za ulazak u Evropsku uniju, kao i za one koje brine migranstka politika.
Kako je istakla tokom svog saslušanja, vrednosti EU su ključne i njih moraju da se pridržavaju i da ih poštuju sve zemlje kandidati, jednako kao što to čine i punopravne članice.
Sve zemlje kandidati moraju pre svega da izvrše unutrašnje reforme koje se odnose na poštovanje i vladavinu prava, demokratiju i slobodu, borbu protiv korupcije i usklađivanje spoljnih politika sa politikom EU.
"Moj fokus će biti na tome da im pomognemo i da ih podržimo. Biću tu da ih saslušam i pružim podršku i verujem da zajedničkim naporima možemo da napredujemo. Takođe, zemlje kandidati moraju da osete i podršku zemalja članica. Stvar je u međusobnom poverenju, a ja ću se truditi da proces integracija ovih država učinim inkluzivnim i fer", navela je Marta Kos tokom saslušanja.
Kako je istakla, svaka članica će se ocenjivati na osnovu svojih ličnih zalaganja, a korupcija i kršenje prava građana neće se tolerisati.
Ona je spomenula i Plan rasta za Zapadni Balkan kao mogućnost da građani i građanke regiona osete benefite i pre samog ulaska u EU. U tom kontekstu, ona je navela i da zemlje Zapadnog Balkana moraju izvršiti ono što su navele u Reformskim agendama, ili novac neće biti isplaćen
Kako je istakla, ova pomoć će ih ohrabriti na putu reformi, ali naglašava da preskakanja koraka neće biti, da će osetiti benefite članstva, što osećaju već sada, recimo po pitanju rominga, a zatim ono što donose SEPA i jedinstveno tržište.
Šta je još Marta Kos govorila tokom svog saslušanja pred Evropskim parlamentom, pročitajte na linku:
(EUpravo zato)