Evropski parlament će u četvrtak, 10. jula, odlučivati o poverenju predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, potvrdio je briselski portal Politico, pozivajući se na izvore iz institucija EU.
Ova inicijativa dolazi u trenutku pojačanih političkih tenzija i sve izraženijih kritika na račun Fon der Lajen, ali uprkos tenzijama, malo je verovatno da će predlog o njenom opozivu proći.
Predlog za izglasavanje nepoverenja podneo je rumunski desničarski poslanik Đorđe Piperea, nakon što je prikupio 79 potpisa podrške.
Glavni povod bila je afera poznata kao "Fajzergejt", odnosno kontroverzna komunikacija Fon der Lajen sa direktorom Fajzera tokom pandemije, vezana za nabavku vakcina.
Pored toga, tu su i optužbe za saradnju sa krajnjom desnicom i popuštanje u vezi sa Zelenom agendom EU.
Iako je ovo prvi put od 2014. da se predsednik ili predsednica Evropske komisije suočava s glasanjem o poverenju, šanse za smenu su minimalne.
Većina velikih političkih grupacija, uključujući Evropsku narodnu partiju (EPP), Socijaliste i demokrate (S&D) i liberalni blok Obnovimo Evropu, najavila je da će glasati protiv predloga.
Lider EPP-a Manfred Veber, koji dolazi iz iste političke grupacije kao i Fon der Lajen, osudio je inicijativu kao neodgovornu.
"U trenutku kada se Evropa suočava s ozbiljnim izazovima, ovakvi politički trikovi ugrožavaju stabilnost. Cilj ove inicijative jeste oslabiti EU, ali to im neće poći za rukom", poručio je Veber.
Debata o predlogu nepoverenja biće održana u ponedeljak, 8. jula, u Strazburu, kada će predsednica Komisije lično odgovarati na kritike poslanika.
Iako su socijalisti i liberali ranije kritikovali Fon der Lajen zbog kompromisa s desnicom oko ekoloških politika, većina centrističkih poslanika koji su je i podržali prilikom izbora 2019. ne želi da se u ovom trenutku pridruži krajnje desnici u njenoj smeni.
Predlog, ipak, ima podršku poslanika desničarskih grupa kao što su "Patriote za Evropu" i "Evropa suverenih nacija".
I sam Piperea priznaje da su šanse za uspeh male, ali se nada da će inicijativa otvoriti put novim pokušajima u budućnosti.
"Čak i ako sada ne uspemo, ova debata je važna. Verujem da će sledeći pokušaji imati više šansi", rekao je Piperea za Euronews.
Prema pisanju Politica, glasanje će biti tajno, što bi moglo pokazati koliko je predsednica Komisije zaista zadržala podršku među poslanicima, naročito nakon spornih poteza u vezi s reformama i politikom prema ekstremnoj desnici.
Ako bi nepoverenje bilo izglasano, cela Evropska komisija bi morala da podnese ostavku, a proces imenovanja novih komesara bio bi dug i komplikovan.
(M.A./EUpravo zato/kurir.rs)