Bajden se oprostio od političke poluvekovne karijere: Evo za šta se zalagao i po čemu će biti upamćen

Predsednik SAD Džo Bajden sinoć je zaokružio svoju poluvekovnu političku karijeru poslednjim govorom u Ovalnoj sobi, u kojoj je označio oligarhiju, gomilanje bogatstva i lavinu dezinformacija kao opasnosti za demokratiju.

Mandel Ngan / Pool via CNP / SplashNews.com / Splash / Profimedia Džozef Bajden aktuelni predsednik SAD oprostio se od nacije obraćanjem iz Ovalne sobe

Bajden je otvorio svoj govor pozivanjem Amerikanaca na zbližavanje, ali je ubrzo upozorio na opasan nivo koncentracije bogatstva u SAD-u.

''Naš sistem kočnica i ravnoteža možda nije savršen, ali je održavao našu demokratiju gotovo 250 godina, puno duže nego što je to uspelo bilo kojoj drugoj naciji'', rekao je on.

Upozorio je na "tehnološki industrijski kompleks" koji donosi "lavinu dezinformacija, omogućujući zlouporabu moći".

Bajden će predsedničku dužnost predati Donaldu Trampu u ponedeljak, 20. januara u podne po lokalnom vremenu.

Novi-stari predsednik u svoj je tim pozvao milijardera Ilona Maska, vlasnika društvene mreže X na kojoj ga je često promovisao, kao posebnog savetnika za rezanje troškova u vladinoj administraciji.

Njegova stranka ima vrlo malo uticaja

Bajden je svoj oproštajni govor održao u trenucima kada Demokratska stranka ima vrlo malo uticaja na nacionalnu politiku, dok je s druge strane Tramp već odabrao članove kabineta koji su obećali da će preokrenuti tradicionalne saveze i norme vladanja.

Bajden je postao predsednik SAD nakon pobede na izborima 2020. godine, da bi se četiri godine kasnije odlučio, u svojoj 80. godini da se takmiči za novi mandat, uveren da je jedini demokrata koji može pobediti Trampa.

Odustao nakon katastrofalne debate s Trampom

U julu prošle godine bio je primoran da odustane od kandidature nakon katastrofalnog nastupa u debati protiv Trampa.

U redovima demokrata ima onih koji ga smatraju krivcem za izborne poraze u novembru, kada stranka nije uspela da osvoji većinu ni u jednom domu Kongresa, a Kamala Haris nije uspela da postane prva žena na čelu SAD.

Bajden i njegovi saradnici vodili su zemlju kroz oporavak od kovid-pandemije, finansirali obnovu infrastrukture i uhvatili se u koštac sa brojnim izazovima kao što su klimatske promene i društvene nejednakosti. Međutim nisu uspeli da stanu na kraj inflaciji i podelama u društvu, a pobeda nad Trampom pokazala se samo privremenom.

Budući predsednik najavio je da će poništiti mnoge poteze koje je povukla Bajdenova administracija.

"Sve što je želeo je da ostane upamćen po velikim stvarima"

''Sve što je Džo Bajden želeo jeste da ostane upamćen po velikim stvarima koje je učinio za ovu zemlju, ali one su, barem kratkoročno, ostale u senci njegove loše odluke da se ponovno kandiduje", naveo je bivši savetnik predsednika Obame David Akselrod.

''Činjenica da se Trump vraća na vlast moćniji nego što je bio kada je otišao jeste nesrećan kraj priče'', dodao je on

U ranijem saopštenju Bajden je istakao da se kandidovao za predsednika jer je verovao da je ugrožena ''duša Amerike''.

To je ponovio i pozvao građane da nastave da se bore za zemlju kojoj su u fokusu jednakost, život, sloboda i pravo na sreću.

Njegov dugogodišnji saveznik, senator Kris Kuns podsetio je da se aktualni predsednik na početku mandata suočio s nizom kriza - ekonomskom, zdravstvenom i onom demokratskom, kao i sa provalom Trampovih pristalica u Kapitol 6. januara 2021.

Najveće postignuće - oporavak od pandemije

''Oporavak od pandemije bilo je njegovo najveće postignuće'', izjavio je Kuns.

Osim toga, uz Bajdenov mandat se veže ekonomski oporavak koji je prkosio predviđanjima o recesiji, čak i dok je inflacija rasla, a cene ostale visoke.

Na prošlogodišnjim izborima, republikanci su iskoristili frustraciju javnosti zbog visokih cena, dok su se prozivali ''demokratski elitizam, odvojen od glasača iz radničke klase'', i služili optužbama o imigrantima kao uzroku visokih cena, za šta nisu predočeni jasni dokazi.

''Ne možete okrenuti četiri i po decenije rastuće nejednakosti s par godina dobrih ekonomskih rezultata i promenama u javnim politikama'', navela je predsednica Economic Policy Instituta Hajdi Širhol.

Haotično povlačenje iz Avganistana

Kada je reč o spoljnoj politici, mandat su obilježili ruska agresija i rat u Ukrajini, rat u Pojasu Gaze i povlačenje iz Avganistana.

Trinaest pripadnika američke vojske poginulo je upravo tokom haotičnog povlačenja iz Avganistana u avgustu 2021. Bajdenova popularnost nikada se od toga nije oporavila.

Njegova podrška Izraelu, čije je vodjstvo osumnjičeno za ubistvo desetak hiljada Palestinaca koja su usledila nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra 2023., izazvala je podele među američkim demokratama i gubitak popularnosti među levo orijentisanim biračima.

Veliki protivnik Slobodana Miloševića

Bajden je tokom ratova na Balkanu 1990-ih, kao tadašnji američki senator bio jedan od najglasnijih kritičara Miloševićevog režima.

Redovno je pozivao američku administraciju da se aktivnije uključi u rešavanje sukoba, a lično je insistirao i na vojnoj intervenciji.

Njegovi govori u Senatu bili su oštri, a otvoreno je optuživao Miloševića za zločine protiv čovečnosti i tražio odlučnu reakciju međunarodne zajednice.

Bajden je 1993. godine posetio Bosnu i Hercegovinu, a bio je i jedan od glavnih zagovornika NATO-ovih vazdužnih udara protiv srpskih snaga 1995. godine.

(M.A./EUpravozato/index.hr)