Sve češće pretnje stvaraju atmosferu straha u Nemačkoj: Političari dobijaju dodatno obezbeđenje

Domaći ekstremizam i međunarodna tenzija u kombinaciji doprineli su stvaranju atmosfere straha u nemačkoj politici. Nemačka policijska agencija zadužena za bezbednost najviših političara zato da namerava da poveća broj njihovih telohranitelja pre sledećih nacionalnih izbora zbog rastućih pretnji u zemlji i inostranstvu.

Martin Dziadek / imago stock&people / Profimedia Šef Federalnog ureda kriminalističke policije, Holger Minh, najavio je da njegova kancelarija trenutno ima više od 500 telohranitelja, ali planira da doda 100 sledeće godine i još 100 nakon toga, zbog sve češćih pretnji kako u državi tako i izvan nje

Šef Federalnog ureda kriminalističke policije, Holger Minh, rekao je novinskoj grupi RND da njegova kancelarija trenutno ima više od 500 telohranitelja, ali planira da doda još 100 sledeće godine i još 100 nakon toga.

„Ovo nema veze samo sa rastućim opasnostima kod kuće, već i u inostranstvu", rekao je Minh, dodajući da se ovo potanje tiče i ratova u Ukrajini i Gazi.

Minhova kancelarija je odgovorna za zaštitu vrhunskih političara, među kojima su predsednik Frank-Valter Štajnmajer, kancelar Olaf Šolc, ministri savezne vlade i vodeći poslanici u nemačkom parlamentu.

Nemačka se poslednjih godina direktno suočava sa rastućim ekstremizmom, uključujući pretnje onima u samom vrhu politike.

Ovog leta počelo je suđenje nekolicini zaverenika koji pripadaju takozvanoj grupi "Rajhsbirger" koji su planirali da sruše saveznu vladu pučem.

Bilo je i protesta na nižem nivou koji su pokrenuli pitanja o bezbednosti političara.

U avgustu je demonstrant na mitingu u istočnom gradu Erfurtu poprskao crvenom bojom odmetnutu liderku " konzervativne levice " Sahru Vagenkneht.

Sledeći savezni izbori u Nemačkoj zakazani su za 28. septembar sledeće godine, dok je nemačka politika u nezadovoljavajućem i nestabilnom stanju, a Šolc vodi nepopularnu trostranačku koalicionu vladu koja je postala ozloglašena po sukobima.

Šolc planira da se kandiduje za drugi mandat, dok se suočava sa izazovom mejnstrim konzervativnog opozicionog lidera Fridriha Merca, čiji blok Unije vodi u nacionalnim anketama.

Krajnje desničarska stranka Alternativa za Nemačku (AfD) i dalje ima jake izglede prema anketama, ali je nedavno pretrpela udarac na izborima u pokrajini Brandenburg, gde su taktičkim glasanjem Šolcove socijaldemokrate iznele iznenađujuću pobedu.

Bez obzira na to, AfD je bio na vrhu glasova na ranijim izborima u Tiringiji, uprkos tome što se njen lokalni lider Bjorn Heke suočio sa krivičnim gonjenjem zbog upotrebe nacističkih slogana na partijskim sastancima, a takođe je došla na slabašno drugo mesto iza demohrišćana u susednoj Saksoniji.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)