Gruzija strahuje od novog Majdana: Vlast poručuje da neće dozvoliti "ukrajinski scenario"

Gruzijske vlasti koje opozicija optužuje za "prorusko" delovanje uporedile su proteste sa ukrajinskim Majdanom i poručile da neće dopustiti takav scenario.

Mikhail Voskresenskiy / Sputnik / Profimedia Gruzijske vlasti koje opozicija optužuje za prorusko delovanje uporedile su proteste sa ukrajinskim Majdanom i poručile da neće dopustiti takav scenario

Gruzijski premijer Kobahidze je izjavio da je, "za razliku od Ukrajine 2013. godine, Gruzija nezavisna država sa jakim institucijama i, što je najvažnije, scenario Majdana ne može se sprovesti u Gruziji".

Dodao je da Zapad neće "postići ukrajinizaciju Gruzije".

Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine kritikovalo je ove izjave, smatrajući to mešanjem u "unutrašnje političke procese" Ukrajine.

Dodatno, iz ministarstva se moglo čuti kako trenutna gruzijska vlada plašeći narod "ukrajinskim" scenarijem, u praksi sprovodi "beloruski" scenario.

Raskid saradnje sa SAD

U jeku protesta u Gruziji SAD su objavile da prekidaju "strateško" partnerstvo s Gruzijom zbog odluke nove vlade da obustavi pregovore sa Evropskom unijom. Nakon što je na vlast došla proruska stranka Gruzijski san, opozicione stranke zajedno sa predsednicom Gruzije su pozvale na proteste i poništenje izbora.

Iako su SAD iskoristile kao argument obustavu pregovora nove gruzijske vlade sa EU kako bi prekinuli spomenuto partnerstvo, Evropska unija je bila ta koja je dala svojevrsni ultimatum, postavljajući dva zahteva vladajućoj stranci.

Prvi uslov je bio poništenje zakona o "stranim agentima" odnosno da se organizacije koje dobijaju više od 20% novca izvan zemlje registruju kao "agenti stranog uticaja".

Drugi uslov je bio vezan za prava LGBT osoba.

Nezadovoljstvo izborima

Suštinski SAD i EU su nezadovoljni rezultatima izbora u Gruziji, što je donekle kontradiktorno s obzirom da je posmatračka misija OEBS ustanovila tek određene nepravilnosti prilikom izbora.

Sama ocena izbora prema komisiji nije bila takva da se ustanovilo kršenje zakona u takvoj meri da se rezultati izbora ne prihvate.

Postavlja se pitanje da li je Zapad ustvari nezadovoljan rezultatima izbora, a ne sprovođenjem izbora kao takvim.

Verovatno je Zapad računao da će na izborima pobediti stranke koje podržavaju trenutnu predsednicu Gruzije. Sada je ona ta koja uz podršku Zapada, poziva na rušenje izvršne vlasti u Gruziji.

Demonstranti koriste razne alate kako bi iskazali nezadovoljstvo i kako bi smenili trenutnu vlast. U tom smislu, scenario je sličan onom na ukrajinskom Majdanu krajem 2013. godine.

Odnos Gruzije i Rusije

Zapad je od nove vlasti očekivao dalje distanciranje od Rusije, uključujući i sankcije od strane Gruzije.

Nije tajna da je Gruzija dobrim djelom "profitirala" tokom rata u Ukrajini, jer je zemlja postala zona preko koje je ulazio ruski kapital i "meki trbuh" preko kojeg je Ruska Federacija izbegavala sankcije.

U zaoštravanju politike sankcija prema Rusiji, jasno je zbog čega je Zapad zahtevao da se upravo Gruzija "pritisne" da prestane da bude "oaza" za rusku spoljnu trgovinu.

Takođe je jasno zbog čega se Gruzija ne može olako odreći svoje pozicije.

Prvenstveno, radi se o maloj državi, relativno siromašnoj, koja je videla priliku da podigne svoju privredu u kratko vreme.

S druge strane, iz sigurnosnih razloga, Gruzija ne može da se tako jednostavno odvoji od ruskog uticaja i da zanemari najvećeg suseda.

(M.A./EUpravo zato)