Fond za nauku je najavio otvaranje dva nova programa za prijavu naučnoistraživačkih projekata - Program podrške projektima iz oblasti veštačke inteligencije sa ukupnim budžetom od 8,4 miliona evra i Zeleni program saradnje nauke i privrede (II faza) sa budžetom od 1 miliona evra.
Prvi program će podržati izuzetne projekte osnovnih i primenjenih naučnih istraživanja u oblasti veštačke inteligencije sredstvima obezbeđenim kroz zajam Svetske banke u okviru Projekta akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji (Projekat SAIGE). Ovaj program, implementiran u saradnji sa Evropskom unijom, ima za cilj da ubrza društveni, tehnološki, kulturni i ekonomski razvoj Srbije u prioritetnim oblastima veštačke inteligencije, saopšteno je iz fonda.
"Program koji ćemo uskoro otvoriti je zasnovan na Strategiji razvoja veštačke inteligencije u Srbiji za period 2025–2030. godine i obuhvata razvoj nauke, inovacija i tehnoloških rešenja zasnovanih na VI sa posebnim fokusom na medicinu, biotehnologiju, obrazovanje, poljoprivredu, inženjerstvo i informacionu bezbednost i druge oblasti. Posebno mi je zadovoljstvo što ovim programom prvi put uvodimo jasne podsticaje za saradnju naučnoistraživačkih organizacija iz različitih regiona Srbije, čime omogućavamo ravnomernije učešće istraživača iz cele zemlje u projektima Fonda", istakao je prof. dr Nenad Filipović, v.d. direktora Fonda za nauku.
On je dodao da će uskoro biti otvoren i poziv za drugu fazu Zelenog programa, koji se finansira iz budžeta Republike Srbije.
"Ovaj program nastavlja da unapređuje razvoj tehnologija i rešenja usmerenih na bolji kvalitet životne sredine i održivi razvoj. Uz podršku Vlade Srbije, EU i Svetske banke gradimo temelje da naša nauka iznedri inovativna rešenja za društvene izazove, koja će primenom u različitim oblastima doprineti kvalitetnijem životu svih nas", izjavio je Filipović.
Državna sekretarka u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija prof. dr Aleksandra Šuvaković naglasila je da će Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija nastaviti da podržava nove programe Fonda za nauku, kao i startapove.
"Želela bih da imamo što više aplikacija i da u recenzijskim postupcima prođu najbolji projekti, oni koji će doneti rezultate i čije će efekte prvo osetiti naše društvo i država, a uskoro će biti prepoznati i na svetskom nivou", kazala je Šuvakovićeva.
Dejan Šuvakov, menadžer programa za inovacije, istraživanja i razvoj, i mala i srednja preduzeća u Delegaciji EU u Srbiji, izjavio je da je EU ponosni partner Fonda od njegovog osnivanja pre šest godina.
"Danas kada najavljujemo nove programe iz oblasti veštačke inteligencije i Zelene saradnje nauke i privrede, možemo da vidimo rezultate tehničke pomoći i grantova EU u iznosu od 16,5 miliona evra koji su obezbeđeni kroz Projekat akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji. To su grantovi koji su pomogli srpskim naučnicima da pomere granice znanja i razviju nova istraživačka rešenja. Ulaganje u nauku i istraživanja u oblasti veštačke inteligencije ključno je za budući razvoj zemlje i verujemo da će podrška EU u ovoj oblasti značajno povećati konkurentnost srpske privrede", naveo je Šuvakov.
Direktor Fonda za inovacionu delatnost, prof. dr Ivan Rakonjac, predstavio je novi KATALITIK, koinvestirajući grant program fonda, koji se finansira kroz projekat SAIGE i namenjen je podršci startapima u oblasti veštačke inteligencije.
(EUpravo za/Ekapija)