Mark Zakerberg na suđenju zbog Fejsbuk skandala sa podacima: Tužba teška 8 milijardi dolara

Mark Zakerberg se ove nedelje pojavljuje na suđenju u Delaveru, gde se suočava s optužbama da je Fejsbuk vodio kao nelegalno preduzeće. Tužbu su podneli akcionari koji traže nadoknadu štete od osam milijardi dolara, navodeći da je kompanija narušila pravila o zaštiti privatnosti korisnika i prekršila dogovor sa američkom regulatornom agencijom FTC iz 2012. godine.

Meta, Mark Zuckerberg Foto: Algi Febri Sugita/ZUMA Press Wir / Shutterstock Editorial / Profimedia

Mark Zakerberg, izvršni direktor kompanije Meta (vlasnik Fejsbuka, Instagrama i VotsApa), trebalo bi da se ove nedelje pojavi kao ključni svedok na suđenju vrednom osam milijardi dolara, gde se suočava s optužbama da je Facebook koristio za nezakonito prikupljanje podataka korisnika.

Tužbu su podneli akcionari kompanije, koji tvrde da su Zakerberg i drugi bivši i sadašnji rukovodioci Met-e prekršili sporazum postignut sa američkom Federalnom trgovinskom komisijom (FTC) još 2012. godine.

Tim dokumentom, Fejsbuk se obavezao da će štititi privatnost svojih korisnika. Ipak, slučaj je ponovo aktuelizovan 2018. kada je otkriveno da je britanska firma Cambridge Analytica, koja je sarađivala sa kampanjom Donalda Trampa 2016. godine, neovlašćeno došla do podataka miliona korisnika.

Akcionari traže da Zakerberg i drugi odgovorni vrate kompaniji više od osam milijardi dolara - iznos koji je Meta izgubila kroz kazne i druge troškove izazvane skandalom. U to spada i rekordna kazna FTC-a od pet milijardi dolara iz 2019. godine, upravo zbog kršenja prethodnog dogovora.

Suđenje počinje u sredu, u Vilmingtonu, savezna država Delaver, i trajaće osam dana. Biće razmatrani događaji stari gotovo deset godina, kako bi se utvrdilo da li su tadašnji rukovodioci ispunili svoje obaveze iz ugovora sa FTC-jem.

Iako se proces tiče prošlih dešavanja, on dolazi u trenutku kada se Meta i dalje nalazi pod lupom zbog načina na koji koristi korisničke podatke, posebno u kontekstu razvoja veštačke inteligencije. Iz kompanije tvrde da su od 2019. uložili milijarde u unapređenje zaštite privatnosti.

Tužilaštvo tvrdi da je, uprkos dogovoru s FTC-jem, Fejsbuk nastavio sa spornim praksama, navodno po Zakerbergovom nalogu.

Odbrana, s druge strane, navodi da je kompanija osnovala posebne timove za nadzor privatnosti i angažovala nezavisne nadzorne organizacije, te da je Fejsbuk zapravo bio žrtva obmane od strane Cambridge Analytice.

Pored pitanja privatnosti, akcionari optužuju Zakerberga i za prodaju akcija u vrednosti od najmanje milijardu dolara, u trenutku kada je navodno znao da će skandal izbiti i uticati na vrednost akcija.

Njegovi advokati, međutim, tvrde da je prodaja obavljena u skladu sa unapred određenim planom trgovanja i da je novac bio namenjen filantropskim projektima.

(M.A./EUpravo zato/ekapija.com)