Milijarder i vlasnik Iksa, Ilon Mask, proteklih dana je više puta kritikovao politička zbivanja u Evropi, pa je nemačkog kancelara Olafa Šolca nazvao "nesposobnom budalom" i pozvao ga da podnese ostavku.
Tom prilikom je podržao Alis Vajdel, liderku AfD-a, krajnje desničarske stranke.
Kako se AfD dobro kotira pred predstojeće federalne izbore 23. februara, Nemci smatraju da Maskove opaske predstavljaju mešanje u unutrašnju politiku jedne zemlje.
Pojedini evropski lideri su započeli prijateljski odnos sa Maskom, poput italijanske premijerke Đorđe Meloni, a drugi su se trudili da ga što više ignorišu.
Međutim, za samo 24 sata je četvoro lidera EU moralo da reaguje.
"Da nam je neko pre 10 godina rekao da će vlasnik jedne od najvećih društvenih mreža na svetu podržati novi međunarodni reakcionarni pokret i direktno se mešati u izbore, uključujući i one u Nemačkoj, malo ko bi u to poverovao", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron.
Norveški premijer, Jonas Gar Stor, rekao je da je "zabrinjavajuće što se čovek sa značajnim pristupom društvenim mrežama i značajnim ekonomskim resursima tako direktno meša u unutrašnja pitanja drugih zemalja".
Portparolka španske vlade, Pilar Alegria, poručila je da bi digitalne platforme poput Iksa trebalo da održavaju "apsolutnu neutralnost".
Mask je komentarisao stope kriminala u Norveškoj i Španiji, a za napad na Božićni market u Nemačkoj je okrivio "masovnu imigraciju".
Milijarder je u nekoliko objava kritikovao i britanskog premijera Kira Starmera zbog bandi i seksualnog zlostavljanja dece u toj zemlji.
"Oni koji šire laži i dezinformacije, što šire i dalje moguće, ne mare za žrtve, samo sebe gledaju", poručio je Starmer.
Ipak, smatra se da su Italija i Mađarska izuzeci.
Melonijeva je više puta Maska nazvala genijem i izvanrednim inovatorom.
Mađarski premijer, Viktor Orban, koji se nedavno sreo sa Maskom tokom posete Donaldu Trampu, podelio je sa njim svoje neprijateljstvo prema filantropu Džordžu Sorošu.
Ono što je privuklo najviše pažnje su kritike na račun Nemačke.
Milijarder je za Velt am Sontag napisao kontroverzni članak u kome je AfD proglasio "poslednjim tračkom nade za Nemačku".
Nemačke bezbednosne službe su AfD okarakterisale kao ekstremno desničarsku stranku koja za cilj ima da podriva demokratiju.
Iako se Šolc nije mnogo oglašavao, kandidat Zelenih za kancelara, Robert Habek, bio je jasan: "Držite se podalje od naše demokratije, gospodine Mask".
Nekadašnji komesar Evrospke komisije za digitalnu agendu, Tijeri Breton, upozorio je Alis Vajdel da će steći vidljivu prednost uoči izbora ukoliko bude uživo razgovarala sa Maskom u onlajn prenosu.
Evropska komisija je poručila da u pravilima EU o digitalnim uslugama ne postoji ništa što zabranjuje prenose uživo ili sprečava bilo koga da izražava svoje lične stavove.
Ipak, portparol EK je upozorio da vlasnici društvenih mreža ne bi trebalo da pružaju "povlašćen tretman" bilo kom političkom kandidatu.
(EUpravo zato/BBC)