Kompostana u Pirotu puštena u probni rad: Kako će se dalje koristiti prerađeni otpad?

Vrednost projekta je oko 5.100.000 evra, u pitanju je 100% donacija. Investicija se finansira iz Srpskog programa za čvrsti otpad koji sredstva dobija iz suverenog zajma Evropske banke za obnovu i razvoj i Francuske agencije za razvoj.
Foto: Youtube/Pirotske Vesti

Radovi na izgradnji kompostane u Regionalnoj deponiji Pirot su završeni, posle čega je simbolično puštena u probni rad.

Postrojenje će imati kapacitet od oko 12.000 tona godišnje, a tretiraće i mulj iz buduće fabrike za prečišćavanje otpadnih voda.

Kako je objasnio direktor JKP "Regionalna deponija Pirot" Nebojša Ivanov, završeni su građevinsko instalaterski radovi, a probni period će trajati godinu dana.

U toku je tzv. "hladna" proba u kojoj se ispituju sve funkcionalne celine u tehničko-tehnološkom smislu, nakon toga ide "topla", odnosno priprema komposta. Kada prvi kompost bude pripremljen biće poslat na laboratorijsku analizu, nakon čega sledi njegova registracija i plasman na tržište.

"Kompostana je vrlo značajna za tretman neopasnog otpada i upravljanje neopasnim otpadom na teritoriji Pirotskog okruga. Naša je namera da već u prvoj godini posle probnog rada od ukupnog generisanog biorazgradivog otpada 20% ide na kompostanu, tako da smanjimo pritisak na telo deponije, smanjimo proizvodnju metana i budemo ekološki održivi. Na nama je velika odgovornost da ta kompostana funkcioniše i da bude primer dobre prakse ne samo za region nego za celu Srbiju", rekao je Ivanov i dodao da će se u okviru probnog rada raditi i na edukaciji građana.

U pitanju je pionirski projekat i prva kompostana tog tipa u našoj zemlji.

Kompostana u Pirotu predstavlja važan iskorak u cirkularnoj ekonomiji i upravljanju biološkim otpadom, istakao je gradonačelnik Pirota Vladan Vasić i dodao da na ovaj način ne samo da smanjujemo količinu otpada koji završava na deponiji, već i dobijamo vredan proizvod - kompost, koji se može koristiti u poljoprivredi i hortikulturi.

"Najpre smo uveli primarnu separaciju, zatim postrojenje za sekundarnu separaciju, ali čini mi se da je ovaj korak izgradnje kompostane prilično veliki jer ćemo upravo ovde stvarati novi resurs i vraćati po principu cirkularne ekonomije društvu, i poljoprivrednicima, to će biti proizvod koji će se koristiti i za poljoprivredne proizvode, i za bašte i travnjake. S druge strane, taj otpad nećemo više skladištiti na deponiju", rekao je gradonačelnik Vasić.

Direktor Nebojša Ivanov je naglasio da je projekat završen u roku i u budžetu. Vrednost projekta je oko 5.100.000 evra, u pitanju je 100% donacija.

Investicija se finansira iz Srpskog programa za čvrsti otpad koji sredstva dobija iz suverenog zajma Evropske banke za obnovu i razvoj i Francuske agencije za razvoj.

Idejno rešenje postrojenja, sam tehnološki pristup, osmislili su eksperti iz Srbije.

(EUpravo zato/Pirotske vesti)