"Srbija će u naredne dve i po godine dobiti jedan uređeni sistem upravljanja i tretiranja građevinskim otpadom, a postrojenja će biti u pirotskom i sremsko-mačvanskom regionu, Subotici, Užicu i Valjevu", najavila je u razgovoru za Blumberg Adriu, Mira Radenović Bojić, državna sekretarka Ministarstva za evropske integracije.
Ona je dodala da je vrednost ovog projekata 7,5 miliona evra, od čega se 5,5 miliona evra finansira sredstvima Evropske unije.
Prema njenim rečima, pored pet regionalnih postrojenja, već naredne godine krenuće realizacija nabavki mobilnih drobilica za drobljenje i preradu građevinskog otpada u Novom Sadu, Nišu, Valjevu, Somboru, Smederevu, Inđiji i Kragujevcu.
"Ovi gradovi proizvode, po nekim proračunima Ministarstva za zaštitu životne sredine, između 24.000 i 52.000 tona otpada godišnje. Mi smo već krenuli u realizaciju, a na gradovima je da obezbede i opreme određenu infrastrukturu", istakla je.
To zanči da će šljunak, dotrajala drvna građa ili beton, umesto na divljoj deponiji pravo će u pogon za obradu, nakon čega će postati novi materijal za gradnju.
Prema rečima državne sekretarke, ideja je da se najveća količina tog otpada iskoristi.
Procene su da je 75 odsto sadržaja građevinskog otpada iskop od zemlje, koji se nakon reciklaže može koristiti za prekrivku deponija ili atarske puteve, a da je oko 12 - 25 odsto građevinski materijal (šut, beton, pločice) i ostatak su drvo, metali“, ističe ona.
Kada je reč o betonu, nakon reciklaže on može da se koristi kao sirovina, u cementarama pre svega, mada i za putarsku industriju u asfaltnoj bazi, kazala je Radenović Bojić i dodala da je Evropa svoje cementare ranije pripremila za prelazak na niskokarbonsku proizvodnju, pa koriste već neko vreme građevinski materijal koji je već korišćen za proizvodnju cementa.
Građevinski otpad preovladava
Građevinski otpad u Srbiji čini više od 75 odsto ukupnog smeća, a prema procenama Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu, godišnje se stvori oko 100 miliona tona građevinskog otpada.
Poslednjih godina kod nas jegradnja u ekspanziji. Ruši se, gradi se, mnogo je infrastrukturnih radova, pa velike količine građevinskog otpada završavaju na deponijama, pored puteva i u prirodi, ali je činjenica i da se mnogo toga reciklažom može iskoristiti.
U nekim zemljama Evrope, poput Holandije i Danske, reciklira se čak 90 odsto ukupne količine građevinskog otpada.
Plan je da Srbija do 2030. reciklira 40 odsto građevinskog otpada.
Građevinska dozvola se ne može dobiti bez brige o otpadu
U oktobru prošle godine Vlada je usvojila Uredbu kojom se, prvi put, propisuje način upravljanja građevinskim otpadom. NJen cilj je da spreči nastanak divljih deponija i otvori mogućnosti da se otpad koristi u građevinarstvu.
Nova uredba propisuje da pre početka gradnje investitor mora da utvrdi koliko i koja vrsta otpada će nastati, kao i na koji način će postupati sa tim otpadom. Bez toga nema građevinske dozvole.
Za dobijanje upotrebne dozvole, neophodno je da dostavi dokaz da je otpad zbrinut u skladu sa zakonom, a Uredba propisuje i da građevinsku knjigu i plan o zbrinjavanju ne moraju da imaju fizička lica koja adaptiraju stan ili poslovni prostor – veličine do 200 kvadratnih metara.
(M.A./EUpravo zato/mei.rs/bloombergadria.com)