TE-TOL, glavna toplana za daljinsko grejanje u Ljubljani, nedavno je preuzela upravljanje novim gasno-parnim postrojenjem, što je omogućilo značajno smanjenje upotrebe uglja u proizvodnji toplote - sa ranijih 65% na sadašnjih 20%.
Ova promena predstavlja važan korak ka potpunom odustajanju od uglja u slovenačkoj energetici.
Slovenija je zvanično postavila 2033. godinu kao rok za prestanak korišćenja uglja, ali se smatra da bi se to moglo desiti i ranije.
Država je u decembru uložila 403 miliona evra u spasavanje termoelektrane Šoštanj i rudnika Velenje, preuzimajući ih od državne elektroprivrede, što se tumači kao početak faznog gašenja uglja.
Prema rečima Srečka Trunkelja, zamenika generalnog direktora Energetike Ljubljana, pre promene, proizvodnja toplote u TE-TOL se oslanjala na 65% uglja, 19% prirodnog gasa i 16% drvne biomase.
Nakon uvođenja novog postrojenja, taj odnos je sada 20% uglja, 60% gasa i 20% biomase.
Nova gasno-parna jedinica PPE-TOL, koja se sastoji od dve gasne turbine snage po 57 MW i jedne parne turbine od 42 MW, zvanično je u fazi probnog rada i očekuje se da će početi redovan rad od sledeće grejne sezone.
Pored smanjenja uglja, nova jedinica će povećati i proizvodnju električne energije TE-TOL-a, čime će toplana postati treći najveći proizvođač struje u Sloveniji, sa udelom od oko 8% ukupne proizvodnje, što je dovoljno da snabdeva približno 600.000 domaćinstava.
Energetika Ljubljana, kao najveći distributer daljinskog grejanja u zemlji, trenutno opslužuje oko 60.000 domaćinstava i važan je igrač i na tržištu maloprodaje prirodnog gasa, navode slovenački mediji.
(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)