Kako je naveo institut Ember, u prvoj polovini godine se ponovio obrazac energetske tranzicije EU: proizvodnja vetroparkova i solarnih elektrana raste, a elektrana na fosilnih goriva opada.
Ono što je novo je da se pad fosilnih goriva dogodio čak i kada se potražnja za električnom energijom oporavila od uticaja krize koju je izazvao rast cena prirodnog gasa, prema Emberu.
U izveštaju se navodi da je oslanjanje na proizvodnju energije iz fosilnih goriva dostiglo najniži nivo u istoriji u prvoj polovini ove godine, iako je potražnja za električnom energijom porasla 0,7 odsto.
To je rast potrošnje posle dve godine pada, dok u isto vreme i cene električne energije su se vratile na nivoe pre energetske krize.
Proizvodnja struje u elektranama na fosilna goriva bila je 17 odsto manja u prvoj polovini 2024. u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Njen udeo u proizvodnji električne energije je pao na 27 odsto, a iz uglja je dobijeno za četvrtinu manje (24 odsto), a iz gas 14 odsto, pokazali su podaci.
Zamah tranzicije ka čistoj energije širi se veoma brzo, naveo je Amber.
Skoro polovina članica EU proizvela je više električne energije iz vetra i solara nego iz fosilnih goriva u prvih šest meseci 2024.
Vetar i solar premašili proizvodnju iz fosilnih gorva u 13 država članica
Vetar i solarna energija obezbedili su 30 odsto proizvodnje struje, a zajedno, vetar i solar, su premašili proizvodnju iz fosilnih goriva u 13 država članica, od kojih su četiri to uradile prvi put: Nemačka, Belgija, Mađarska i Holandija, ističe se u izveštaju.
Kako bi se tranzicija nastavila ovim tempom Ember predlaže adekvatnu podršku u vezi sa razvojem mreža i drugim faktorima koji omogućavaju brz razvoj obnovljivih izvora energije.
Krisu Roslou, viši analitičar energetskih i klimatskih podataka u Emberu, smatra da prva polovina godine pokazuje sužavanje uloge fosilnih goriva u energetskom sektoru i napredak obnovljive energije koji nije posledice privremenih promena.
Kako je naglasio, ovo je istorijski pomak, a sve se dešava brzo.
"Ako članice EU mogu da nastave sa razvojem vetra i solara istim tempom, onda je na vidiku napuštanje fosilnih goriva", rekao je Roslou.
(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)