Počele da rade prve zadružne solarne elektrane na Staroj planini: Sada mogu da proizvode struju za sebe

Dve godine su potrošene na komplikovane procedure, ali su solarne elektrane postavljene u selima Dojkinci i Temska na Staroj planini konačno priključene na mrežu.

Facebook/Energetska zadruga Elektropionir Solarni paneli postavljeni na krovu Doma kulture Dojkinci

Dve godine nakon donatorske kampanje u kojoj je prikupljen novac za izgradnju zadružnih solarnih elektrana u selima Dojkinci i Temska na Staroj planini, konačno su priključene na elektrodistributivnu mrežu i spremne da proizvode zelenu električnu energiju.

Iz energetske zadruge Elektropionir ističu da su tokom realizacije "Solarne Stare", mnogo vremena i energije uzele komplikovane procedure, pa apeluju da se one pojednostave kako bi se olakšala i demokratizovala proizvodnja energije.

Projekat "Solarna Stara" započet je u leto 2022. godine, a prvi cilj je bio da se sakupi novac za izgradnju dve solarne elektrane snage 5 kW, pa je pokrenuta donatorska kampanja.

Kada je novac sakupljen, usledila je izrada projektno-tehničke dokumentacije, nabavka opreme i potpisivanje ugovora sa Pirotom i mesnim zajednicama. U julu 2023. godine postavljene su solarne elektrane na objekte doma kulture u Dojkincima i mesne zajednice u Temskoj.

"Od postavljanja solarnih elektrana do proizvodnje prvih kilovata prošlo je godinu dana, tokom kojih su ishodovane i dobijene različite potvrde i rešenja. Potpisan je prvi ugovor za otkup električne energije iz zadružnih solarnih elektrana u Srbiji, a dugi proces se završio pre dva dana potpisivanjem Ugovora o pristupu distributivnom sistemu proizvođača električne energije", ističu iz Elektropionira, prenele su Južne vesti.

Dodaju da će godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica ovih staroplaninskih sela.

Ukupna vrednost projekta je bila 1,6 miliona dinara. Od toga su članovi Elektropionira uz pomoć donatora i od sopstvenog novca prikupili polovinu iznosa, a onda je druga polovina prikupljena uz podršku građana.

Podsetimo, u Srbiji postoje samo dve energetske zajednice - Elektropionir i Sunčani krovovi.

Osim što je Elektropionir pokrenuo postavljanje malih solarnih elektrana u Dojkincima i selu Temska, udružili su se i sa Organelom, gazdinstvom za proizvodnju organskog voća i povrća u Gornjoj Bukovici. U ovom slučaju, solarna elektrana je većih kapaciteta, a to je prvi put da se u Srbiji primenjuju agrosolari.

(EUpravo Zato/Južne vesti)