Jedan od najvažnijih energetskih projekata u Crnoj Gori: Kako teče obnova TE Pljevlja?

Projekat ekološke rekonstrukcije, koji bi trebalo značajno da produži radni vek Termoelektrane Pljevlja, vredan je oko 70 miliona evra.
Pogled iz vazduha na termoelektranu Pljevlja, jedinu koja radi na ugalj u Crnoj Gori Foto: Shutterstock

Radovi na ekološkoj rekonstrukciji Termoelektrane Pljevlja, započeti 1. aprila, napreduju planiranom dinamikom. Krajnji rok za završetak i ponovno uključenje agregata u elektroenergetski sistem Crne Gore je 15. novembar, preneo je lokalni Radija Crne Gore.

Crna Gora se na obnovu obavezala kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ali i u reformskoj agendi do 2027. koja je uslov za dobijanje novca iz evropskog Plana rasta za Zapadni Balkan. U pitanju je jedan od najvažnijih projekata u crnogorskoj energetici.

Radi se intenzivno na važnim postrojenjima, što treba da omogući pouzdanije funkcionisanje agregata i još bolju zaštitu životne sredine, odnosno smanjenje emisije štetnih materija.

Reč je, između ostalog, o sistemima za odsumporavanje i denatrifikaciju, transport pepela i šljake i adaptaciji kotla, 250 metara visokog dimnjaka termoelektrane.

Uporedo sa ekološkom rekonstrukcijom, instalira se i oprema neophodna za toplifikaciju grada.

U Elektroprivredi Crne Gore zadovoljni su dinamikom radova i do sada urađenim poslovima, kaže Veselin Sekulić iz te energetske kompanije.

"Završeni radovi na startnoj kotlarnici ubacivanjem pomoćnih kotlova za toplifikaciju 2 puta 16 MW. Zadovoljni smo dinamikom radova na tom delu posla. Takođe, tu ima i dopunskih radova koji su potrebni za unošenje celokupne opreme i funkcionalnosti u budućem održavanju, ali paralelno radi se i na toplotnoj izmenjivačkoj stanici, to jest, daljinskom grejanju u osnovnom baznom izvoru toplote, gdje se, kada su u pitanju izmenjivači toplote 2 puta 22 MW, upravo kreće sa montažom", kazao je Sekulić.

Plan izvođača je da u naredna dva meseca završe sve instalaterske poslove na postrojenjima kako bi se nakon toga obavile neophodne ispitne procedure, probno puštanje u rad i njihovo uvezivanje u funkcionalnu celinu.

Projekat ekološke rekonstrukcije, koji bi trebalo značajno da produži radni vek Termoelektrane, vredan je oko 70 miliona evra.

Uključenje agregata u elektroenergetski sistem Crne Gore, kako je ranije saopšteno, uslediće najkasnije do 15. novembra.

(EUpravo zato/Radio Crne Gore)