Beogradske elektrane uvode novi sistem naplate grejanja -po stvarnoj potrošnji, umesto dosadašnjeg obračuna prema površini stana.
Izvršna direktorka ovog preduzeća, Ivana Kalanja, izjavila je za RTS da su sve podstanice u Beogradu već opremljene kalorimetrima koji mere ukupnu potrošnju toplote.
Ta potrošnja će se zatim raspodeljivati na stanove prema kvadraturi. Nova pravila primenjuju se od maja, ali je ova godina prelazna faza u kojoj će se kombinovati novi i stari sistem.
Građani iz različitih delova Beograda već su obavešteni da prelaze na novi način obračuna. Do sada su samo novije zgrade imale tu mogućnost, ali sada, po zakonu, svi moraju da pređu na sistem po potrošnji.
Prema rečima Ivane Kalanje, već neko vreme postoji inicijativa za uvođenje naplate po stvarnoj potrošnji. Postupno se uvodio ovaj sistem, a trenutno je oko 17% stambenog fonda u Beogradu već prešlo na taj način plaćanja, uglavnom zgrade izgrađene posle 2010. godine koje imaju potrebne merni uređaje.
Zgrade koje su sada dobile obaveštenja još nemaju kalorimetre u stanovima, ali se grejanje već od sledeće sezone obračunava drugačije - kalorimetar meri ukupnu potrošnju na nivou podstanice, a ta količina energije se deli među stanovima po kvadratima.
Jedan deo stambenog fonda je star i loše izolovan, pa ti stanari troše više energije, ali se cena po kvadratu formira na osnovu prosečne potrošnje.
Prelazak u novi sistem trenutno se odnosi na 1.386 podstanica, uključujući delove Zemuna, Novog Beograda i Konjarnika.
Podaci o potrošnji se već godinama prate, pa se vodi računa da se nova cena ne razlikuje mnogo od dosadašnjih računa. Bez obzira na to da li se plaća po kvadratu ili po potrošnji, iznosi će biti slični.
Kako će izgledati računi Infostana?
Na uplatnicama Infostana i dalje će postojati stavka "grejanje", ali obračun se menja.
Na primer, do sada se za stan od 50 kvadrata plaćalo oko 144 dinara po kvadratu. Sada će cena biti podeljena na dva dela: fiksni i varijabilni.
Fiksni deo predstavlja angažovanu snagu i biće isti tokom cele godine. Varijabilni deo zavisi od potrošnje energije u zgradi. I u prelaznom periodu (od maja do oktobra), korisnici će plaćati akontacije, a od novembra će na računima moći da vide stvarnu potrošnju u kilovat-satima.
Kalanja pojašnjava da će se tokom ove godine računi i dalje plaćati ravnomerno, ali će građani uz to dobijati informacije o realnoj potrošnji.
Šta se očekuje od stanara?
Kalanja je naglasila da i stanari imaju određene obaveze.
Ministarstvo energetike i Grad Beograd u saradnji sa EBRD-om pokrenuli su projekat energetske efikasnosti koji podrazumeva izolaciju zgrada i ugradnju delitelja toplote.
Tokom otplate investicije, računi ostaju isti, a kasnije bi građani trebalo da ostvare uštede.
Na kraju je zaključila da ova godina služi za prilagođavanje novom sistemu, a promene na računima postaju vidljive od novembra.
Cilj je pravičniji obračun, ali da prelaz bude što jednostavniji i bez velikih odstupanja u iznosima koje građani plaćaju.
(M.A./EUpravo zato/rts.rs)