Usklađivanje sa propisima EU: Ministarstvo zaštite životne sredine predstavilo nacrt zakona o zaštiti vazduha

Ministarstvo zaštite životne sredine postavilo je rani javni uvid i predstavilo deo Nacrta zakona o zaštiti vazduha, koji ima za cilj usaglašavanje sa međunarodno preuzetim obavezama Srbije u oblasti zaštite vazduha i ozonskog omotača i daljem usklađivanju sa propisima EU

MONDO/Uroš Arsić Zagađenje vazduha u Beogradu, zgrada u smogu

Kako se navodi na sajtu ministarstva, u prethodnih godinu dana Ministarstvo zaštite životne sredine je intenzivno radilo na realizaciji aktivnosti koje su bile neophodne kako bi se izradio Nacrt Zakona o zaštiti vazduha.

Državna sekretarka Sara Pavkov kazala je da je okviru projekta "EU za Zelenu agendu u Srbiji" i uz podršku UNDP-a u Srbiji urađena ex-ante analiza efekata Zakona o zaštiti vazduha, koja je pokazala da je neophodno uraditi nov Zakon o zaštiti vazduha.

Pavkov je pozvala zainteresovane da aktivno učestvuju u javnoj raspravi, koja je planirana za decembar, jer je poboljšanje kvaliteta vazduha briga i odgovornost svih nas zajedno.

Ministarstvo je istaklo da trenutno važeća verzija teksta Zakona iz 2009. godine iziskuje regulatornu intervenciju koja treba da stvori uslove za ispunjenje svih preuzetih međunarodnih obaveza u oblasti upravljanja kvalitetom vazduha, kao i da omogući napredak u postizanju pune transpozicije onih elemenata pravnog sistema Evropske unije nastalih nakon donošenja Zakona, kako bi izmene i dopune važećih zakonskih rešenja dovele do unapređenja stanja u oblasti upravljanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vazduha.

U julu ove godine formirana je Radna grupa za izradu Nacrta zakona o zaštiti vazduha koju čine predstavnici relevantnih institucija i predstavnici organizacija civilnog društva koji su odabrani na Javnom pozivu sprovedenim u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Cilj ranog javnog uvida je predstavljanje dosadašnjih rezultata Radne grupe, kao i njegovo unapređenje u skladu sa predlozima, preporukama i dodatnim pitanjima koja se mogu dostaviti najkasnije do 27. novembra”, objasnila je Pavkov, a prenosi Tanjug.

(M.A./EUpravo zato/politika.rs)